Rozstawienie łat dla dachówek Röben

Rozstaw łat zależny jest od dachówki, którą stosujemy do wykonania pokrycia dachowego. Są dachówki średnioformatowe, wielkoformatowe i każdy format dachówki dopuszcza inny rozstaw łaty. Co więcej, każdy producent sam określa długość i szerokość dachówki, co wpływa bezpośrednio na rozstawienie łat.

Parametrem, na który należy zwrócić uwagę, jest długość dachówki, ponieważ to właśnie na jej podstawie ustala się rozstaw łat. Szczegółowe dane można znaleźć w folderach producenta. Gdy odległości pomiędzy łatami zostaną niewłaściwie rozmierzone, czyli zostaną przekroczone wartości skrajne, dachówka nie będzie leżeć prawidłowo oraz będzie podatna na działanie wiatru.

Należy pamiętać, że wraz ze zmianą wilgotności krokwie pracują powierzchniowo, wyginają się minimalnie w górę i w dół. W związku z tym, dachówki również są podatne na pewne niezauważalne dla nas przesunięcia.

Za ciasny lub za duży rozstaw łat spowoduje, że dachówka nie „wepnie się” na swoje miejsce, co może doprowadzić do uszkodzenia pokrycia dachowego. Jest to mankament często stwierdzany przy orzecznictwie technicznym. Czasami winą za to niesłusznie obarcza się producentów, podczas gdy błąd wynika z nieprawidłowego rozmierzenia łat przez dekarza.

Rozstaw łat dla dachówek Röben:

  • Piemont – 360-398 mm
  • MONZAplus – 390-396 mm
  • Verona – 357-398 mm
  • Bergamo – 333 – 361 mm