Ekologicznie i energooszczędnie z ceramiką

Ekologicznie i energooszczędnie z ceramiką.  Dzięki swoim naturalnym właściwościom i zaletom technicznym, ceramiczne materiały budowlane to nie tylko wybór ekologiczny, ale także energooszczędny

Coraz większa liczba regulacji oraz programów rządowych skłania do budowania w sposób ekologiczny i energooszczędny. Zmiany jakie zaszły i nadal zachodzą w świadomości inwestorów również przyczyniają się do poszukiwania rozwiązań przyjaznych ludziom oraz środowisku. Ponadto, energooszczędne i długowieczne materiały budowlane, takie jak ceramika, w dłuższej perspektywie okazują się tańsze w eksploatacji, a wykonany z nich dom zużywa mniej energii, pozwalając zaoszczędzić na rachunkach. Długofalowe spojrzenie na inwestycję, jaką jest budowa domu, sprzyja więc budowaniu ekologicznemu oraz energooszczędnemu także w aspekcie ekonomicznym.

Naturalnie z ceramiką

Dachówki ceramiczne, cegły oraz płytki klinkierowe to naturalny i przyjazny ludziom oraz środowisku budulec. Glina, z których są wypalane, to materiał w pełni ekologiczny, nie zawierający chemicznych barwników, metali ani innych sztucznych elementów. Dzięki temu ceramiczne ściany i dach od setek lat zapewniają zdrowy, naturalny mikroklimat wykonanych z niej budynków. Ta cecha stała się szczególnie istotna od czasu kiedy okazało się, jakim zagrożeniem dla życia i zdrowia mieszkańców jest dach pokryty azbestem.

Brak konieczności napraw też jest eko

Elewacja z cegieł bądź płytek klinkierowych, a także dach kryty dachówką ceramiczną są naprawdę długowieczne. Ich trwałość szacowana jest na 100-150 lat. Ponadto, dzięki wytrzymałości i odporności na niekorzystny wpływ czynników zewnętrznych, nie wymagają praktycznie żadnych zabiegów konserwacyjnych. Co więcej, niska nasiąkliwość sprawia że w ceramikę nie wnika na stałe brud, a zanieczyszczenia z dachu i elewacji można po prostu zmyć wodą. To jeden z powodów, dla których materiały te są uważane za ekologiczne –  ceramiki nie trzeba malować, uzupełniać ani czyścić, nie zanieczyszcza się więc środowiska chemikaliami, ani nie ponosi dodatkowych nakładów.

Wentylacja…

Poza ogrzewaniem, dwa następne obszary, na które wydatkuje się najwięcej energii, to wentylacja oraz klimatyzacja pomieszczeń. Efektywność systemu wentylacyjnego przekłada się na parametry termoizolacyjne ścian zewnętrznych. Ponieważ woda jest bardzo dobrym przewodnikiem ciepła, nasiąknięta wilgocią ściana powoduje wzmożone przenikanie ciepła z wnętrza budynku do otoczenia. Niskie temperatury z kolei przyczyniają się do powstawania większego zawilgocenia. Podsumowując, nadmiar wilgoci w ścianie obniża właściwości izolacji cieplnej, a to z kolei prowadzi do większego zawilgocenia. Sposobem na przerwanie tego procesu jest zapewnienie optymalnej wentylacji, która będzie odprowadzać parę wodną z wnętrza pomieszczeń i konstrukcji ściany.

…i klimatyzacja

Energooszczędność to nie tylko minimalizowanie wydatków na ogrzewanie, ale także stosowanie rozwiązań, które w lecie zapewnią przyjemną temperaturę pomieszczeń i zminimalizują lub całkowicie wyeliminują konieczność włączania klimatyzacji. Należy do nich wykorzystanie materiałów budowlanych, które wolno się nagrzewają, czyli m.in. wszystkich produktów ceramicznych. Warto podkreślić, że oprócz ścian bardzo istotną rolę w zapewnieniu odpowiedniej temperatury w gorące dni pełni też pokrycie dachowe. Wszystkie lekkie pokrycia łatwo się nagrzewają, powodując że położone bezpośrednio pod nimi pomieszczenia stają się bardzo gorące. Jest to szczególnie uciążliwe, jeśli poddasze budynku jest przestrzenią użytkową. W takiej sytuacji zalecane jest wykorzystanie ciężkich pokryć dachowych, np. dachówek ceramicznych, których naturalne właściwości  należy wzmocnić poprzez odpowiednio grubą warstwę izolacji, np. wełny mineralnej.

Domy jednorodzinne z cegły Geestbrand