Schody wejściowe

W projektowaniu domów jednorodzinnych coraz więcej wagi przykłada się do schodów, które będą łączyć ze sobą poszczególne piętra. Ciekawe schody mogą jednak znaleźć się także tuż przed wejściem do domu oraz w jego pobliżu.

Sempione czerwona cieniowana podpalana, z fazą

Oprócz schodów wewnętrznych łączących ze sobą piętra, przed domem i w jego okolicach znaleźć można też inne stopnie, np. wyjściowe na taras  czy do ogrodu, a także w schody wejściowe znajdujące się przed głównymi  drzwiami. Temu ostatniemu elementowi wykończenia wciąż poświęca się zbyt mało uwagi. Schody wejściowe są traktowane jak detal, tymczasem  przyciągają wzrok osoby wchodzącej zaraz po elewacji. Dlatego, projektując dom, trzeba zadbać także o to, żeby były nie tylko wygodne, ale i  dopasowane do całości bryły, zastosowanych materiałów oraz atrakcyjne  wizualnie.

Do wykonania schodów wejściowych doskonałe będą cegły klinkierowe. Do zadania można wykorzystać jeszcze cegły kształtowe, które mogą zostać użyte do stworzenia detali, np. niewielkiego murku na jego brzegach.

A jaki kształt powinny mieć schody?

Dla domów o bardziej konserwatywnej lub surowej stylistyce idealne będą kształty takie jak prostokąt czy półkole, natomiast dobrym wykończeniem bardziej oryginalnych brył mogą się okazać stopnie w postaci trapezu, prostokąta o ściętych narożach czy półkola z prostymi bokami. Nie jest to jednak regułą, gdyż czasem bardziej skomplikowany projekt najlepiej będzie się komponował z najprostszą, prostokątną formą schodów. Dlatego, wybierając kształt schodów wejściowych, należy mieć na uwadze końcowe wrażenie estetyczne, jakie pozostawi całość obiektu.

Barwę schodów można natomiast z łatwością dobrać do koloru elewacji, ponieważ są one wykonywane z tego samego klinkieru, co pokrycie frontonu budynku.

 

Arch. Małgorzata Simla

Pracownia Projektowa ARCHIPELAG

Domy jednorodzinne z cegły Jever fryzyjskiej cieniowanej