Schody wejściowe

W projektowaniu domów jednorodzinnych coraz więcej wagi przykłada się do  schodów, które będą łączyć ze sobą poszczególne piętra. Ciekawe schody  mogą nadać charakter całemu wnętrzu.

Sempione czerwona cieniowana podpalana, z fazą

Dom jednak wyposażony jest też w  inne stopnie, np. wyjściowe na taras  czy do ogrodu, a także w schody  wejściowe znajdujące się przed głównymi  drzwiami. Temu ostatniemu  elementowi wykończenia wciąż poświęca się zbyt  mało uwagi. Schody  wejściowe są traktowane jak detal, tymczasem  przyciągają wzrok osoby  wchodzącej zaraz po elewacji. Dlatego,  projektując dom, trzeba zadbać o  to, żeby były nie tylko wygodne, ale i  dopasowane do całości bryły,  wybranych materiałów oraz atrakcyjne  wizualnie.

Istnieją dwa sposoby układania schodów. Tradycyjny, niestety zabierający sporo czasu, czyli murowanie poszczególnych elementów, oraz szybszy, czyli zamontowanie prefabrykowanych systemów schodowych. Z perspektywy architekta największą korzyścią gotowych schodów z cegły jest to, że pozwalają na wybór kolorystyki i linii zharmonizowanych z całością obiektu.

Dla domów o bardziej konserwatywnej lub surowej stylistyce idealne będą kształty takie jak prostokąt czy półkole, natomiast dobrym wykończeniem bardziej oryginalnych brył mogą się okazać stopnie w postaci trapezu, prostokąta o ściętych narożach czy półkola z prostymi bokami. Nie jest to jednak regułą, gdyż czasem bardziej skomplikowany projekt najlepiej będzie się komponował z najprostszą, prostokątną formą schodów. Dlatego, wybierając kształt schodów wejściowych, należy mieć na uwadze końcowe wrażenie estetyczne, jakie pozostawi całość obiektu. Barwę schodów można natomiast z łatwością dobrać do koloru elewacji, ponieważ są one wykonywane z tego samego klinkieru, co pokrycie frontonu budynku.

 

Arch. Małgorzata Simla

Pracownia Projektowa ARCHIPELAG

Domy jednorodzinne z cegły Jever fryzyjskiej cieniowanej
Mega Dekarz