Układanie cegieł i kostek brukowych
Prostokątny, klasyczny wymiar klinkierowej cegły brukowej sprawia, że można ją układać na różne sposoby. Najczęściej spotykane wiązania to: wiązanie wozówkowe, jodełkowe, skośne, kowadełkowe (pospolite), w łuskę oraz szeregowe ze spoiną w kształcie krzyża.

Najczęściej spotykane wiązania to: wiązanie wozówkowe, jodełkowe, skośne, kowadełkowe (pospolite), w łuskę oraz szeregowe ze spoiną w kształcie krzyża. Klinkierowe cegły brukowe można również ułożyć w formie okrągłej. Najczęściej stosowana formą układania cegieł jest wiązanie wozówkowe. Dzięki liniom prostym, prostym kątom i łukom, osiągamy dużą stabilność.
Równie popularne są wiązania blokowe, w przypadku których elementy łączy się w bloki dwu- lub trzyelementowe. Pozwalają one na uzyskanie bardzo różnorodnych wzorów. Stosuje się je przede wszystkim w ogrodach i na tarasach, jako wiązanie dekoracyjne. Wiązanie w jodełkę jest bardzo trwałe.
Klinkierowe cegły brukowe przesunięte o 45° względem osi drogi tworzą wyjątkowo stabilne wiązanie, dzięki czemu ten rodzaj wiązania doskonale nadaje się na podjazdy do garaży oraz na drogi. Na krawędziach powierzchni cegły docina się na ukos.
Wszystkie sposoby układania mogą być łączone ze sobą, dzięki czemu uzyskujemy ogromne możliwości aranżacyjne. Co więcej, klinkierowe cegły brukowe pozwalają nie tylko na ułożenie wielu wzorów, ale także na łatwe ich zmienianie. Przebudowa powierzchni nie stanowi problemu – cegły można usunąć i ułożyć na nowo.





