Układanie cegieł i kostek brukowych

Prostokątny, klasyczny wymiar klinkierowej cegły brukowej sprawia, że można ją układać na różne sposoby. Najczęściej spotykane wiązania to: wiązanie wozówkowe, jodełkowe, skośne, kowadełkowe (pospolite), w łuskę oraz szeregowe ze spoiną w kształcie krzyża. 


Najczęściej spotykane wiązania to: wiązanie wozówkowe, jodełkowe,  skośne, kowadełkowe (pospolite), w łuskę oraz szeregowe ze spoiną              w  kształcie krzyża.  Klinkierowe cegły brukowe można również ułożyć          w formie okrągłej. Najczęściej stosowana formą układania cegieł jest wiązanie wozówkowe. Dzięki liniom prostym, prostym kątom i łukom, osiągamy dużą stabilność.

Równie popularne są wiązania blokowe, w przypadku których elementy łączy się w bloki dwu- lub trzyelementowe. Pozwalają one na uzyskanie bardzo różnorodnych wzorów. Stosuje się je przede wszystkim w ogrodach    i na tarasach, jako wiązanie dekoracyjne. Wiązanie w jodełkę jest bardzo trwałe.

Klinkierowe cegły brukowe przesunięte o 45° względem osi drogi tworzą wyjątkowo stabilne wiązanie, dzięki czemu ten rodzaj wiązania doskonale nadaje się na podjazdy do garaży  oraz na drogi. Na krawędziach powierzchni cegły docina się na  ukos.

Wszystkie sposoby układania mogą być łączone ze sobą, dzięki czemu  uzyskujemy ogromne możliwości aranżacyjne. Co więcej, klinkierowe cegły  brukowe pozwalają nie tylko na ułożenie wielu wzorów, ale także na łatwe  ich zmienianie. Przebudowa powierzchni nie stanowi problemu – cegły  można usunąć i ułożyć na nowo.