Artykuły do pobrania
Cegły oraz płytki klinkierowe i licowe należą do najchętniej wybieranych przez inwestorów materiałów budowlanych. Niezmienne pozostają ich niezaprzeczalne walory techniczne, takie jak wytrzymałość, trwałość koloru czy niska nasiąkliwość. Zmieniają się za to najchętniej wybierane kolory, formaty i struktury lica. W ceglane trendy wpisują się dziś z pewnością chłodne szarości, beże i czernie oraz wydłużony kształt cegieł lub płytek
Dzięki stałemu rozwojowi technologii, możliwe jest wykonanie niemal dowolnego koloru cegły, wymiaru oraz powierzchni. Dlatego produkty z klinkieru bez problemu dopasowują się do obecnie obowiązujących tendencji stylistycznych, bez utraty wysokich parametrów technicznych. Tak jak jeszcze kilkadziesiąt lat temu oczywiste było, że cegła musi przybierać różne odcienie czerwieni, tak teraz różnorodność dostępnych wariantów jest niemal nieograniczona. Widać to także po preferencjach klientów, którzy coraz bardziej stawiają na indywidualny charakter tworzonych przez siebie kompozycji, kierując się ku coraz bardziej nowoczesnym i mocniejszym w wyrazie produktom.
Po pierwsze: zimno i szaro!
Czerwone, piaskowe, burgundowe – takich klinkierowych ścian zobaczymy coraz mniej. Do głosu dochodzą cegły klinkierowe w zdecydowanych, ciemnych i chłodnych barwach, które świetnie prezentują się we współczesnych projektach stawiających na minimalizm i prostotę. To właśnie szarości, czernie, grafity, czasem ze srebrną poświatą, a także biele zdobywają coraz większe grono zwolenników. – Na szczególną uwagę zasługuje z pewnością cegła klinkierowa Faro. Dostępna w czterech kolorach, utrzymanych w modnej, nowoczesnej stylistyce, przyciąga uwagę, także za sprawą wyjątkowego wykończenia lica, co czyni z niej doskonały materiał na elewację oraz do stylizacji oryginalnego wnętrza – tłumaczy Lidia Misiuna, kierownik działu marketingu firmy Röben.
Po drugie: inny wymiar
Nowoczesne oblicze klinkieru to nie tylko bogatsza paleta kolorów, ale również wydłużone formaty cegieł – LDF (290x90x52mm). Zastosowanie tego typu rozwiązania pozwala zmienić kompozycję bryły, optycznie ją wysmuklając oraz nadając jej zupełnie innego, bardziej współczesnego charakteru. Niestandardowy wymiar cegły, poza całą elewacją, doskonale sprawdzi się także na pojedynczej ścianie lub jej fragmencie. Tworzone w ten sposób detale świetnie komponują się z elementami drewnianymi, szklanymi, metalowymi oraz tynkiem. – Nietypowy format cegły przekłada się także na zupełnie inne postrzeganie obiektu. Ucieczka przed tym, co standardowe, pozwala na dowolne kreowanie charakteru bryły w sposób oryginalny i nieszablonowy, a bogata oferta klinkieru w wydłużonym formacie stawia przed inwestorami zupełnie nowe możliwości aranżacji – wyjaśnia Misiuna.
Po trzecie: bardziej wyraziście
Oryginalne wykończenie lica to jeden z najważniejszych elementów modnej cegły. Już nie tylko gładkie, ale postarzane, ryflowane czy przypominające wykonywane ręcznie cegły trafiają na elewacje i do wnętrz naszych domów. – Doskonałym przykładem produktów wyróżniających się nietypowym wykończeniem lica jest kolekcja cegieł i płytek Aarhaus, które charakteryzują się nieregularnymi brzegami i chropowatą powierzchnią. Co ciekawe, kolekcja przypadnie do gustu zarówno zwolennikom bardziej tradycyjnej, jak i nowoczesnej stylistyki. W jej przypadku, słowem klucz jest uniwersalność, za którą odpowiada nie tylko przyjemna dla oka paleta barw, ale również bardzo wysokie parametry techniczne – podkreśla Misiuna.
Nasz wybór…Faro szara cieniowana gładka – cegła której kolor zmienia odcień w zależności od oświetlenia. Doskonała zarówno na elewacji, jak i we wnętrzach. Sprawdzi się np. w kuchniach, ponieważ ma bardzo niską nasiąkliwość (ok. 1,5%), nie wchłania brudu.
Chelsea basalt cieniowana LDF – posiada nieregularną strukturę z pionowym ryflowaniem. W jej kolorystyce pojawia się grafitowa baza, srebrne cieniowania i akcenty beżu. Szczególnie sprawdzi się na elewacjach oraz we wnętrzach, np. wokół kominka lub do wzniesienia ścianki oddzielającej jedną strefę pokoju od drugiej. Aarhus piaskowobiała cieniowana – cegła klinkierowa o nieregularnych brzegach i strukturze lica przywodzącym na myśl powierzchnię kamienia. Doskonale sprawdzi się w tych wszystkich zastosowaniach, w których niepowtarzalny charakter klinkieru ma za zadanie podkreślić walory projektu. Nasiąkliwość tej cegły osiąga maksymalnie 1,5%. |