Dobór kolorystyki jest kwestią gustu inwestora, zachęcamy jednak przeglądnąć zrealizowane obiekty. Galeria realizacji - elewacja zawiera wiele inspiracji i pomysłów, być może zamieszczone tam zdjęcia pomogą w wyborze konkretnego rozwiązania.

Produkty ceramiczne, w tym płytki klinkierowe, to produkty przyjazne środowisku nie tylko ze względu na naturalny skład, ale również z powodu swojej długowieczności. Ceramika jest jednym z najtrwalszych materiałów budowlanych. Dzięki temu, że raz wykorzystana do budowy, nie musi być wymieniana przez długi czas (100-150 lat) i nie wymaga częstych renowacji, unikamy skomplikowanych prac konserwacyjnych szkodzących środowisku. Co więcej, zastosowanie materiałów mniej trwałych, powodowałoby konieczność ich wymiany w tym okresie nawet kilka razy – a co za tym idzie, konieczność wykonania kolejnych cykli produkcyjnych. Produkcja ceramiki marki Röben jest równie ekologiczna co same produkty. Płytki wypalane są w piecu gazowym tunelowym, dla którego paliwem jest gaz ziemny – obecnie najbardziej przyjazne środowisku znane paliwo przy tego typu produkcji. Produkcja w zakładach Röben spełnia wszystkie wymogi przepisów ochrony środowiska i innych norm europejskich, m.in. tych związanych z emisją CO2. Ponadto, proces produkcji jest ekologiczny ze względu na wtórne przetwarzanie odpadów – z odpadów ceramicznych wytwarzana jest mączka, dodawana później do linii produkcyjnej lub wykorzystywana do utwardzenia dróg, placów, na podsypki, itp. Aby dodatkowo redukować emisję CO2, opakowania, w które pakowane są palety z produktami marki Röben, zostały tak przygotowane, żeby do ich zgrzewania nie był potrzebny gaz. Co więcej, wydobycie gliny odbywa się nierabunkowo i z poszanowaniem środowiska. Podstawowe złoże gliny jest na miejscu, przy zakładzie (fabryka powstała bezpośrednio przy nim), a pozostałe dwa, z których korzystają zakłady Röben, znajdują się w promieniu do kilkunastu kilometrów. Nie powstają tu więc negatywne skutki dłuższego transportu.

Cegły klinkierowe mają większą wytrzymałość na ściskanie, dzięki czemu można z nich budować (w przeciwieństwie do cegieł licowych) elementy konstrukcyjne budynku, np. słupy podtrzymujące strop. Cegły klinkierowe mają także niższą nasiąkliwość niż licowe, ale należy podkreślić, że oba rodzaje cegieł są odporne na działanie warunków atmosferycznych, a tym samym zarówno cegły klinkierowe, jak i licowe są odpowiednim materiałem do wykonania trwałej i estetycznej elewacji czy ogrodzenia.

Do wymurowania komina zalecamy zawsze wykorzystanie cegieł pełnych, ponieważ jest szczególnie narażony na działanie wilgoci. Istotna jest również mrozoodporność produktu. Więcej o zasadach murowania komina z cegły można przeczytać w naszym poradniku dla wykonawców.

Prawidłowy sposób fugowania opisany jest w naszym poradniku dla wykonawców (Spoinowanie - porada). Proszę zwrócić uwagę wykonawcy, żeby nie wykorzystywał metody tzw. szlamowania (rozprowadzania powierzchniowego takiego, jak w przypadku ceramiki w łazience) – jest szybsza, ale może na trwałe zabarwić płytki, które stracą całą estetykę. Standardowo stosowana szerokość fugi to 8-10 mm. W zależności od rodzaju cegły/płytki można niekiedy zastosować inne szerokości, dla osiągnięcia wymaganego efektu estetycznego.

Do wykonania kominka można użyć właściwie wszystkich produkowanych przez nas cegieł klinkierowych. Można również zdecydować się na opcję obłożenia konstrukcji z innego materiału płytką klinkierową. Dla uzyskania opisanego efektu możemy zaproponować rozważenie wyboru jednej z cegieł ręcznie formowanych, np. cegły Moorbrand lub Formback. Zdjęcia z zastosowania cegły we wnętrzach znaleźć można też na Facebooku – profil Ceramiczne Inspiracje.

Sposób układania płytek klinkierowych został opisany w poradzie Układanie płytek klinkierowych. Przed rozpoczęciem prac proszę jednak skonsultować się z projektantem, który, znając parametry zastosowanych materiałów konstrukcyjnych oraz wymiary planowanej do oklejenia powierzchni, ustali, czy zastosowana płyta OSB utrzyma ciężar płytek klinkierowych.

Płytki klinkierowe jak najbardziej nadają się do wykończenia ścian we wnętrzach i są chętnie stosowane w takich sytuacjach. Jeśli chodzi o podłogi, to płytki klinkierowe są wytrzymałe na ściskanie i bardzo trwałe, więc spełniają wymagania normy. Problemem jednak będzie niewystarczająca ścieralność, nie tylko samych płytek, ale przede wszystkim fug (standardowe płytki układa się z fugą o szerokości 8-10 mm). W związku z nasiąkliwością płytek może także wystąpić problem z utrzymaniem czystości. Jeśli mimo wszystko zdecydują się Państwo na to rozwiązanie, należy bardzo równo ułożyć warstwę wylewki oraz fachowo i równomiernie rozprowadzić warstwę kleju. Podsumowując, elewacyjne płytki klinkierowe można ułożyć na podłogach, ale zalecamy zastosowanie płytek gresowych.

Do wykończenia komina nadają się wszystkie płytki klinkierowe dostępne w naszej ofercie. Można je dobrać np. pod kątem kolorystyki dachu lub elewacji. Informacje na temat klejenia płytek można znaleźć w poradzie Układanie płytek klinkierowych. Jednak takie prace najlepiej powierzyć jest fachowcom, którzy będą wiedzieli, jakich materiałów użyć.

Nie polecamy zapraw żadnego konkretnego producenta. Ważne jest jednak, by wybrany produkt był przeznaczony specjalnie do fugowania klinkieru. Aby na elewacji nie powstawały wykwity, czyli białe zacieki, istotna jest nie tylko sama zaprawa, ale także sposób murowania. Przede wszystkim cegły w trakcie murowania oraz bezpośrednio po nim trzeba chronić przed wilgocią. Więcej informacji można znaleźć w poradzie Jak uniknąć wykwitów.

W zasadzie możliwe jest klejenie płytek bezpośrednio na tynku mineralnym, ale należy odpowiednio dobrać klej. Najlepiej skontaktować się z producentem tynku, który jest już położony, aby doradził, jaki klej wybrać w tym przypadku. Więcej o klejeniu płytek można przeczytać w poradzie Układanie płytek klinkierowych.

W zasadzie tak, ponieważ nasza firma produkuje systemowe rozwiązania, co oznacza, że w rodzinie danego rodzaju cegły powinny się znaleźć również płytki, cegła pełna, kształtki etc. Czasem jednak dla danej cegły nie ma odpowiednika w postaci płytki, ponieważ dostępne są inne pasujące produkty.

Przyczyną jest prawdopodobnie niewłaściwy sposób fugowania lub nieodpowiednia dla klinkieru fuga. Zalecany przez nas sposób wykonania tego elementu opisany został w zamieszczonej na stronie internetowej poradzie Układanie płytek klinkierowych.

Każda z naszych cegieł klinkierowych nadaje się do wymurowania palenisk w kominkach, grillach ogrodowych etc., ponieważ jest wytrzymała, a przede wszystkim – odporna na bardzo wysokie temperatury (temperatura jej wypalania to ponad 1000 stopni C).

Jeśli słupki zrobione są z cegły silikatowej, zalecamy wykończenie ich płytką klinkierową, a nie cegłą. Takie rozwiązanie jest najbardziej praktyczne i najtańsze, a przy zastosowaniu płytek kątowych, ogrodzenie z płytkami jest nie do odróżnienia od murowanego z cegieł. Należy jednak pamiętać, żeby silikat najpierw obmurować tak, żeby powstała jednolita gładka powierzchnia. Na niej można już kleić płytki. Więcej informacji na temat wykonawstwa można znaleźć  w poradzie Układanie płytek klinkierowych. Jeśli mimo wszystko zdecydują się Państwo zastosować klasyczną cegłę klinkierową lub cegłę połówkową, proszę pamiętać o poszerzeniu ławy fundamentowej. Więcej o murowaniu ogrodzenia można przeczytać w poradzie Murowanie klinkierowego ogrodzenia krok po kroku.

Każdy z naszych produktów klinkierowych, w tym cegła FORMBACK, nadaje się do wymurowania grilla, ponieważ jest wytrzymała, a przede wszystkim – odporna na bardzo wysokie temperatury (temperatura jej wypalania to ponad 1000 stopni C). Po wymurowaniu można ją zabezpieczyć specjalnymi impregnatami, ale proszę pamiętać, że żadna, nawet najwyższej jakości chemia budowlana, nie gwarantuje, że w cegłę nie wniknie dym czy brud z grilla.

Technologia naklejania płytek jest taka sama zarówno dla ściany (wewnątrz i na zewnątrz domu), jak i innych elementów. Dokładnie została ona opisana w jednej z porad zamieszczonych na naszej stronie internetowej Układanie płytek klinkierowych. Proponujemy zwrócić uwagę na płytki narożne, których zastosowanie zagwarantuje taki efekt, jakby ogrodzenie było murowane z cegieł. Należy pamiętać, by użyć kleju dedykowanego specjalnie do klinkieru. Jeśli ogrodzenie jest dopiero na etapie planowania (nie ma jeszcze słupków), radzimy wymurować je z cegieł klinkierowych. Sposób wykonania ogrodzenia z klinkieru opisaliśmy również w poradzie Murowanie klinkierowego ogrodzenia krok po kroku.