Świat Techniki w Ostrawie Przeszłość łączy się z przyszłością

Obszar Dolnych Witkowic, kojarzony dotychczas z charakterystycznym terenem przemysłowym pochodzącym z pierwszej połowy XIX w., został opuszczony po zakończeniu produkcji w 1998 r. Od tego czasu przeszedł zakrojoną na szeroką skalę renowację, której głównym punktem stał się unikalny projekt o nazwie Świat Techniki.

Świat Techniki w Ostrawie

Cenny obszar

Cały teren, z uwagi na jego wyjątkowy charakter, w 2002 r. został ogłoszony narodowym zabytkiem kultury, a sześć lat później obszar przemysłowy wpisano na listę Europejskiego Dziedzictwa Kultury. Do niedawna całkowicie opuszczony, w ostatnich latach przeszedł znaczące zmiany, nabierając dawnego blasku. Inwestorom zależało na tym, aby nie usuwać, nie burzyć oraz nie przekształcać perły ostrawskiego przemysłu w muzeum, które zwiedza się pasywnie. Z wielkiego dziedzictwa przemysłowego miasta mogą aktywnie korzystać obecne i przyszłe pokolenia. Dolne Witkowice w ten sposób stały się niekwestionowaną częścią centrum miasta i atrakcyjną przestrzenią do spędzania wolnego czasu.

Czas zmian

Rewitalizacja objęła trzy najważniejsze budynki: Wielki Piec nr 1 zmienił się w VP1, Zbiornik Gazu w Wielofunkcyjną Aulę Gong, a VI Centrala Energetyczna w Mały Świat Techniki U6. Do wspomnianych obiektów dołączył w 2014 roku zaprojektowany przez znanego czeskiego architekta Josefa Pleskota nowy gmach Świata Techniki – Centrum Nauki i Technologii. Hasłem przewodnim najnowszej atrakcji mającej na celu popularyzację nauki i techniki jest  „Interaktywnie i zabawnie”. Ciekawy projekt powstał na rzecz wspierania działalności szkół w edukacji i rozrywce. Ważne, że nowopowstały projekt dostępny będzie nie tylko dla szkół i przedszkoli, ale również ogółu społeczeństwa.

Tradycja i nowoczesność

Projekt Pleskota w wyjątkowy sposób wykorzystuje magię i symbolikę miejsca , w którym się znajduje. Budynek ma niezapomniany format w kształcie trójkąta równoramiennego z kątem prostym i przeszkloną fasadą o długość 125 m i 12,5 m wysokości. Składa się ona ze 150 lustrzanych szyb, które razem ważą 115 ton. Na niesamowity efekt całej budowli wpływ mają dwa główne materiały, z których projekt został wykonany: refleksyjne szkło i klasycznie wypalana cegła Adelajda marki Röben o  burgundowej, ostrej w odbiorze barwie, której do budowy użyto 96tys. sztuk, czyli około 2tys. m2. Elewacja budynku wraz ze szklaną fasadą odzwierciedla przeważającą część dzielnicy przemysłowej obszaru Dolnych Witkowic, tworząc absolutnie wyjątkową kombinację odróżniającą Świat Techniki od innych tego typu ośrodków w Europie. Architekt Josef Pleskot, autor koncepcji, za projekt rewitalizacji dawnych terenów przemysłowych Ostrawy otrzymał prstiżową nagrodę „Architekta Roku“ przyznawaną podczas corocznych Targów Budowlanych FOR ARCH w Pradze.

Coś dla każdego

Powierzchnia 14tys. m2 obiektu to pięć kondygnacji, z czego użytkownikom udostępnione są trzy z nich. Do stałej oferty należą wystawy: Nauka Świata, Świat cywilizacji, Świat przyrody i Dzieci świata oraz jedna ekspozycja krótkoterminowa przeznaczona na wystawy czasowe. Budynek jest wyposażony w: sale wykładowe, wystawowe i lekcyjne, laboratoria, biura, szatnie, recepcje a nawet kino dla 200 widzów. W sąsiedztwie sali kinowej i tzw. przestrzeni pokazu znajduje się audytorium dla 100 osób w którym mogą być prowadzone interaktywne gry, doświadczenia i eksperymenty.