Dach dwupołaciowy - czym się charakteryzuje?

Dach o dwóch prostokątnych połaciach, schodzących się ze sobą w równoległej do szerokości budynku kalenicy,         to obecnie najbardziej popularne rozwiązanie.

O jego wyborze mogą decydować różne względy. Dla niektórych rozstrzygającym argumentem będzie prostota tej formy dachu, co przekłada się na niższe koszty budowy oraz krótszy czas realizacji niż w przypadku bardziej skomplikowanych konstrukcji dachowych. Dla innych ważną zaletą dachu dwupołaciowego będą większe możliwości aranżacji poddasza, zaadaptowanego na przestrzeń mieszkalną, zwłaszcza przy znacznym kącie nachylenia połaci. Ograniczona liczba skosów ułatwia dopasowanie umeblowania pomieszczeń tak, aby ich użytkownicy czuli się w nich swobodnie i komfortowo.

Ten typ dachu daje wiele możliwości, jeżeli chodzi o wybór rodzaju pokrycia dachowego. Ze względu na prostą konstrukcję z powodzeniem można na nim układać dachówki ceramiczne, szczególnie te o większym formacie,              jak MONZAplus, a konieczność przycinania materiału i tak będzie                  tu minimalna. Konstrukcja dachu dwupołaciowego pozwala również na dużą swobodę w zakresie długości okapów, nadając bryle budynku bardziej klasyczny lub nowoczesny charakter.

O ile bardziej wysunięte okapy podkreślają zazwyczaj tradycyjny styl budynku, tak rezygnacja z ich budowy sprawia, że dom przybiera kubiczną formę, charakterystyczną dla nowoczesnej architektury.

Na charakter dwuspadowego dachu duży wpływ ma też kolor dachówki. Czerwone dachówki jak na przykład MONZAplus  Kasztanowa                      to nawiązanie do tradycyjnego budownictwa, a takie kolory jak Maduro, Antracytowa czy Tobago pomogą podkreślić współczesne aranżacje.

Optymalny efekt estetyczny można uzyskać dopasowują kolor dachówek    do wielkości i kąta nachylenia. Gdy powierzchnia dachu jest dość duża            i do tego połać nachylona jest pod dużym kątem, nie jest zalecane stosowanie dachówek w ciemnych kolorach. Dach może wyglądać wtedy zbyt masywnie i dominować nad całą bryłą domu. Z tego też powodu          na dużych, stromych dachach dwuspadowych znacznie częściej spotyka się dachówki o jaśniejszej kolorystyce, na przykład naturalne czerwone            lub miedziane. Regułę tę można odwrócić: gdy dach jest mały, a kąt nachylenia jest zbliżony do najniższych wartości zalecanych do układania dachówek ceramicznych, ciemne barwy (Tobago, kasztanowy, brązowy, antracytowy) pozwolą na jego wyróżnienie.

 

Arch. Dorota Palmączyńska

Pracownia Projektowa Archipelag