Dachówki ceramiczne a blachodachówki

Materiały stosowane na pokrycie dachu różnią się od siebie nie tylko wyglądem i kolorem, ale przede wszystkim parametrami technicznymi i właściwościami. To powoduje, że na konkretnym dachu jedne sprawdzą się lepiej, niż inne. Czym zatem charakteryzują się najpopularniejsze na rynku dachówki ceramiczne i blachodachówki.


Wybierając produkty na pokrycie dachu, warto dokładnie poznać ich wady i zalety. Choć wszystkie dostępne na rynku materiały tego typu stworzone są do pełnienia tej samej funkcji. Oprócz parametrów technicznych wpływ na wybór odpowiedniego materiału na pokrycie dachu maja również warunki klimatyczne panujące na terenie, na którym stoi dom. Decydując się na konkretne rozwiązanie pamiętajmy, że kwestia ceny nie powinna być głównym kryterium wyboru, gdyż nie zawsze przekłada się ona na całość kosztów wykonania dachu. Dobrze widać to na przykładzie porównania dachówek ceramicznych i blachodachówek.

Realny koszt pokrycia dachowego

Pokutuje u nas przesąd, że dachówki ceramiczne to dobro luksusowe, dostępne tylko dla zamożnych inwestorów. Biorąc pod uwagę ostatni wzrost cen blachodachówek, okazuje się, że różnica cen wcale tak duża, jak mogłoby się wydawać. Ponadto warto spojrzeć na inwestycję od strony całości wydatków ponoszonych na zadaszenie domu. Przede wszystkim, dzięki temu, że pokrycie ceramiczne ma mniejsze elementy od tych blaszanych, nie generuje aż tak znacznych strat materiału podczas prac montażowych. Docinanie blachodachówki do potrzeb, jakie narzuca kształt dachu, może sprawić, że odpady będą stanowić nawet 40% zakupionego materiału. Warto też spojrzeć na realne różnice cen. Pokrycie ceramiczne na średniej wielkości dachu może być czasem droższe od blaszanego jedynie o ok. 2-3 tysiące zł. Natomiast cena blachodachówki wzbogaconej, o podwyższonych parametrach, wpływających na lepszą wytrzymałość, często przewyższa koszt pokrycia ceramicznego, jednocześnie i tak nie dorównując mu trwałością. Przed dokonaniem zakupu dobrze jest też sprawdzić cenę położenia danego pokrycia. Może się okazać, że decydując się na z pozoru tańszą blachę, będziemy musieli liczyć się z większymi, niż przy dachu ceramicznym, wydatkami przeznaczonymi na tak zwaną robociznę. Dzieje się to wówczas, gdy projekt wymaga wykonania wielu elementów wykończeniowych, tak zwanych obróbek blacharskich, niezbędnych choćby przy kominie czy oknach dachowych. Kupując pokrycie ceramiczne u renomowanego producenta, jakim jest firma Röben, mamy w asortymencie gotowe elementy łączeniowe połaci i wiele akcesoriów wykończeniowych. Ich zastosowanie sprawia, że tempo układania dachu ceramicznego znacznie przyspiesza. Na cenę prac dekarskich wpływa również sposób montażu danego pokrycia. Docinanie na wymiar blachy będzie wymagało na budowie więcej działań niż przy mniejszych elementach dachówki ceramicznej.

Trwałość i przeznaczenie

Myśląc o wydatkach na budowę domu, trzeba brać pod uwagę trwałość i żywotność materiałów oraz gwarancję wykonania. Nie warto oszczędzać na etapie początkowym, bo późniejszy remont lub konieczna wymiana mogą nas więcej kosztować, niż inwestycja w solidność i renomowane produkty. Tyczy się to przede wszystkim pokrycia dachowego.
Blachodachówka sprawdzi się zwłaszcza na dachu prostym, na którym nie trzeba prowadzić skomplikowanych prac wykończeniowych. Wybiera się ją też podczas remontów budynków, w których wcześniej było zastosowane lekkie pokrycie, a więźba nie wymaga wymiany. To też dobre rozwiązanie, jeśli dom usytuowany jest w zacisznym miejscu, gdzie nie wieje silny wiatr. Dzięki temu, że blacha jest całkowicie nienasiąkliwa, sprawdzi się na terenach obfitujących w opady atmosferyczne i wilgoć. Jednak idealną barierę stworzy jedynie wówczas, gdy będzie profesjonalnie położona, a łączenia, i obróbki blacharskie zostaną perfekcyjnie wykonane. Jeśli jednak nasz dach jest rozbudowany, ma więcej niż dwie połacie, lukarny i inne elementy architektoniczne, lepiej wybrać tradycyjny, sprawdzony od wieków i uniwersalny materiał, jakim jest dachówka ceramiczna. Łatwiej wówczas wykonać pokrycie, bez wspomnianych strat materiałowych. Dachówka ceramiczna jest nisko nasiąkliwa, dzięki czemu dobrze osłania od góry dom przed wilgocią. Jej wykończenie, angobowane lub glazurowane  tworzy zaś doskonałą ochronę przed intensywnymi ulewami i zanieczyszczeniem. Dzięki temu, że ceramika jest ciężkim pokryciem (ma około 1 cm grubości, w przeciwieństwie do blachy, która ma około 0,5 cm), opiera się coraz częściej występującym w naszym klimacie wichurom. Przy takiej pogodzie blachodachówka niestety nie radzi sobie aż tak dobrze. W związku z obciążeniem jakie generuje pokrycie tradycyjne, wymagana jest mocniejsza więźba dachowa, która również gwarantuje solidność całej konstrukcji. Po wielu latach użytkowania, gdy przytrafi się potrzeba naprawy dachu pokrytego dachówką ceramiczną, wystarczy wymienić pojedyncze elementy, co wymaga dużo mniej nakładów pracy niż przy naprawach dachu wykonanego z blachy. Ten, wymieniony jako ostatni materiał, może szybko tracić wierzchnią powłokę ochronną. 

Warto pamiętać, że ceramiczny dach to nie tylko najstarszy rodzaj pokrycia dachowego, ale też najtrwalszy tego typu materiał na rynku budowlanym. Jest odporny na wszelkie warunki atmosferyczne (w tym silny mróz i intensywne nasłonecznienie), duże obciążenia (np. śniegiem i lodem), a także odkształcenia.

Izolacyjność materiału pokryciowego

Ze względu na swoją grubość, dachówki ceramiczne tworzą lepszą niż blacha barierę przed zmiennymi czynnikami termicznymi (nawet ogniem). Glina, z której są wypalane, jest materiałem dobrze izolującym i doskonale regulującym poziom wilgotności. Ponadto stanowi świetną barierę akustyczną. Te wszystkie zalety sprawiają, że jest materiałem polecanym do domów energooszczędnych i ekologicznych. Inaczej ma się rzecz przy dachu pokrytym blachodachówką. Materiał ten przenosi wszystkie dźwięki, co jest szczególnie uciążliwe na poddaszu użytkowym. Odgłos kropli deszczu spadających na dach słychać we wnętrzu w sposób zintensyfikowany. Blacha też nie izoluje przed zimnem, a w lecie powoduje bardzo duże nagrzewanie się wnętrz (jej powierzchnia może rozgrzać się nawet do 90oC, przy czym dachówka ceramiczna maksymalnie osiąga 70oC). Konieczna jest wzmocniona izolacja termiczna tego typu dachu. Szczelność pokrycia z blachodachówki powoduje, że nie ma tu wentylacji, którą materiał wykonany z gliny jest w stanie na odpowiednim poziomie zapewnić.

Estetyka pokrycia dachowego

Dachówki ceramiczne mogą pochwalić się ponadczasowym wzornictwem. Zawsze miały swoich wielbicieli, co znaczy, że pod względem estetycznym się nie starzeją. Pasują do każdej architektury, a w przypadku budynków tradycyjnych i o charakterze zabytkowym nie mają sobie równych. W dalszym ciągu produkowane są dachówki ceramiczne o kształcie znanym z przeszłości. Znajdziemy produkty zarówno o formie fali, rybich łusek czy o przekroju litery „S”. Równocześnie produkuje się nowoczesne dachówki o bardziej prostych liniach i nieskomplikowanych kształtach. Produkty wielkoformatowe i płaskie coraz częściej wybierane są przez prywatnych inwestorów oraz architektów. Takie dachówki ceramiczne dobrze się komponują z nowoczesną bryłą domu - zwłaszcza modele występujące w zimnych kolorach, na przykład w odcieniach antracytowych jak, np. dachówka płaska BERGAMO marki Röben. Dzięki technice produkcji dachówki wykonane z gliny mogą mieć praktycznie dowolną barwę. Podobnie jak pokrycie z blachy, występują w pełnej gamie kolorystycznej. Jednak kształt blachodachówek jest ograniczony. Blacha falista, trapezowa czy płaska, nawet jeśli imituje wyglądem dachówki tradycyjne, zdecydowanie lepiej wygląda w zestawieniu ze współczesną architekturą. Efekt estetyczny, który tworzy, jest dość monotonny, jednolity, nawet przy wielobarwnej kolorystyce. Z kolei dachówki ceramiczne tworzą na połaciach dachów rysunek bardziej przestrzenny, dynamiczny, w naturalny sposób cieniowany.

Zdrowie i ekologia

Blacha nie może się równać z dachówkami ceramicznymi również, jeśli chodzi o względy prozdrowotne oraz ekologiczne. Glina jest materiałem naturalnym, przyjaznym dla człowieka i bezpiecznym dla środowiska. W przeciwieństwie do blachodachówek pokrycie ceramiczne wpływa na zdrowy mikroklimat w budynku. Pozwala na odpowiednią cyrkulację powietrza i reguluje jego wilgotność w domu. Ma to bezpośredni wpływ na zdrowie i samopoczucie mieszkańców. Ponadto proces produkcji tradycyjnych dachówek ceramicznych sprawia, że są one produktem ekologicznym ‒ od początku ich powstawania, do etapu eksploatacji, a także utylizacji. Renomowani producenci, tacy jak firma Röben, nie używają do wytwarzania pokrycia dachowego szkodliwych związków chemicznych. Poza tym dachówki ceramiczne tej marki są wysokiej jakości, a co za tym idzie trwałości. To z kolei znacznie wydłuża czas eksploatacji materiału. Dzięki temu wyeliminowany jest problem wymiany czy konieczności szybkiego remontu. Dach ceramiczny to doskonała inwestycja na długie lata. 

Nieprzypadkowo nazywa się go piątą elewacją. Wiąże się to z jego niebagatelną funkcją, powinien nie tylko trwale chronić budynek, ale także być ekologiczny. Dlatego wybierając materiał pokryciowy warto jest podjąć decyzję w oparciu o wszystkie parametry, dane techniczne i opinie specjalistów. Dla bezpieczeństwa naszego i naszej inwestycji zdecydujmy się na ofertę sprawdzonego producenta, który da nam wieloletnią gwarancję na swoje produkty.