15 lis 2017

Konkurs „Innowacje w Architekturze” dobiega końca

Przed nami wielki finał projektu „Innowacje w Architekturze”, organizowanego przez miesięcznik „Architektura – Murator”. Podczas uroczystej Gali, która odbędzie się 16 listopada br. nastąpi wręczenie nagród w kategoriach Innowacyjny Projekt/Realizacja oraz Innowacyjna Pracownia. Rozwój polskiego rynku architektonicznego poprzez wdrażanie nowych rozwiązań jest bardzo ważny dla marki Röben, dlatego dołączyliśmy do akcji jako jeden z głównych sponsorów.

Ideą przewodnią projektu jest szerzenie innowacyjności w polskiej architekturze. Uczestnicy w ramach warsztatów nabywali wiedzę odnośnie do nieszablonowych rozwiązań i technologii. Istotnym aspektem spotkań była wymiana doświadczeń z architektami o uznanej marce, którzy inspirowali uczestników swoim spojrzeniem na współczesną branżę. Organizatorzy liczą, że seria wydarzeń zaowocuje powstaniem wielu nieszablonowych projektów i rozwiązań, które w przyszłości będą godnie reprezentowały rodzimy rynek architektoniczny.

Podczas ostatniego – po Krakowie 19 maja br. oraz Gdańsku 4 października br. – spotkania 27 października br. w Warszawie adepci architektury odkrywali nowe sposoby na wykorzystanie prefabrykowanych modułów mieszkalnych, poprzez wdrożenie ich w infrastrukturę technologiczną, tkanki miejskie i współczesne struktury mieszkaniowe. Nad częścią merytoryczną i praktyczną warsztatów czuwał światowej sławy architekt Zbigniew Maćków, zwracając uwagę na szereg czynników, na których oparta jest innowacyjna architektura. W prowadzeniu warsztatów towarzyszyła mu Karolina Ostrowska-Wawryniuk, architektka i doktorantka Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej, gdzie prowadzi badania nad zastosowaniem BIM i narzędzi generatywnych w projektowaniu architektury prefabrykowanej.

W spotkaniach organizowanych przez miesięcznik „Architektura – Murator” udział brali również przedstawiciele firmy Röben, m.in. Roman Tereszczak, Jacek Cebula, Agnieszka Spychała, Krzysztof Omilian oraz Wiesław Czajkowski, który opowiedział o idei projektu „Design By Röben” na Warsztatach w Gdańsku.

Wyboru finalistów dokonali najpierw przedstawiciele 25 polskich uczelni architektonicznych, a następnie podczas jawnego posiedzenia jury w Warszawie autorzy nominowanych w I etapie realizacji/projektów przedstawili na ich temat krótką prezentację. Jurorzy w składzie Robert Konieczny (przewodniczący), Piotr Kuczia, Marlena Happach, Radosław Stach oraz redaktor naczelna miesięcznika „Architektura-Murator”, Ewa P. Porębska mieli możliwość zadawania autorom uzupełniających pytań, a następnie udali się na część zamkniętą obrad, gdzie dyskutowali również nad projektami nadesłanymi w kategorii Innowacyjna Pracownia.

Wielki finał konkursu i wręczenie nagród w powyższych kategoriach oraz w plebiscycie internautów odbędzie się 16.11.2017 r. podczas uroczystej Gali Innowacji w Centrum Zarządzania Innowacjami i Transferem Technologii Politechniki Warszawskiej. Galę uświetni ponadto przemówienie Jego Ekscelencji Ambasadora Królestwa Niderlandów Ronalda J.P.M. van Dartela oraz wykład holenderskiej architektki Caroline Bos z pracowni UN Studio pt.: „Dlaczego innowacyjność jest ważna?”.

Swój głos w plebiscycie internautów na najlepszy projekt można oddać do 13 listopada tutaj.

Konkurs „Innowacje w Architekturze” dobiega końca