Unikalna klinkierowa kompozycja elewacji W wielkomiejskim charakterze

Wykonana z siedmiu różnych rodzajów cegieł klinkierowych elewacja to znak rozpoznawczy jednego z budynków stolicy Niemiec, który właśnie dzięki unikalnej fasadzie znacząco wpłynął na charakter architektury całej dzielnicy.

Unikalna klinkierowa kompozycja elewacji

W berlińskiej dzielnicy Weissensee zrealizowano w ostatnich latach jeden z największych projektów mieszkaniowych w stolicy Niemiec. Biuro architektoniczne Kny&Weber Architekten zaprojektowało  kompleks budynków mieszkalnych mieszczących niemal 100 lokali oraz 90 miejsc parkingowych.

Przyjemne otoczenie

Budynek od południa graniczy z niewielkim jeziorkiem Kreuzpfuhl, parkiem i obszarami zielonymi zlokalizowanymi wokół leżącej od północy Kliniki Parkowej, oraz atrakcyjnymi terenami starego budownictwa, znajdującego się w sąsiedztwie. Nowy projekt opracowano jako jednolity zespół z najbliższymi zabudowaniami, a cała koncepcja polegała na tym, aby większości mieszkańców umożliwić swobodne korzystanie z wyjątkowego w tym miejscu naturalnego otoczenia.Cały kompleks został podzielony na siedem domów ciągnących się wzdłuż ulicy Schönstrasse, wpisanych pomiędzy już istniejące budynki. Świeża, czteropiętrowa zabudowa płynnie łączy się z dziedzińcem poprzez obcięcie trzeciego i czwartego piętra. Trzy prostokątne domy z ogrodem posiadają trzy pełne kondygnacje oraz jedną kondygnację półpiętra, dzięki czemu całość wiąże się harmonijnie z wewnętrznym obszarem bloku.

Elewacje w dialogu z sąsiednimi budowlami

Podział bryły budynku na siedem domów idealnie współgra z sąsiednimi obiektami, zbliżając je do siebie nie tylko proporcjami, ale także charakterystycznym, jednolitym ukształtowaniem elewacji  – z murem klinkierowym oraz okładziną z kamienia naturalnego parterów i cokołów. Bliskość dziedzińca wpływa na strukturę elewacji od strony ulicy, którą przeniesiono również na drugą część budynku, przylegającą do ogrodu. Klinkierową elewację parteru, ciągnącą się przez całość kompleksu,  wydobywa i dodatkowo podkreśla taka sama klinkierowa okładzina zastosowana na wszystkich kondygnacjach wybranych segmentów. Zabieg ten pozwolił na wprowadzenie swoistego rytmu do całej kompozycji i zerwanie z nudnym, sztampowym charakterem zabudowań. W ten sam sposób zaakcentowano wieżyczki znajdujące się na trzech spośród siedmiu domów, a także partery wraz z połączeniami i wyjściem od strony ogrodu. Wszystkie inne powierzchnie ścian wykończono tynkiem w jasnoszarym kolorze. Elewacja podzielono dodatkowo cokołem z ociosanego kamienia oraz gzymsem z prefabrykowanych elementów, przez co jeszcze lepiej dopasowała się do sąsiedniej zabudowy.

Mieszanka kolorów

Największym zaskoczeniem projektu jest unikatowa kolorystyka elewacji, którą zaprojektowano w oparciu o program BRICK-DESIGN®, stwarzający możliwość wykonania indywidualnych, unikalnych rozwiązań dla danego zastosowania. To właśnie dzięki współpracy z firmą Röben opracowano szczegółową koncepcję elewacji, która wykorzystuje unikalne, dokładnie zaplanowane, zestawienie sześciu rodzajów standardowych oraz jednego specjalnego koloru cegieł w najczęściej spotykanym formacie NF. Liczbę poszczególnych odcieni w danym fragmencie elewacji określono na podstawie licznych prób i wzorów. Na budowę dostarczona została już gotowa „mieszanka” cegieł.  Siedem kolorów klinkieru tworzy żywą, charakterystyczną elewację. Efekt? Ten z pozoru zwykły kompleks mieszkalny kreuje nową, unikalną przestrzeń miejską.