Campus szkolny w Capellen, Luksemburg
Dla Jima Clemesa, założyciela firmy Atelier d’Architecture w luksemburskim Esch, wybór klinkieru jako podstawowego materiału budowlanego na kampus szkolny w Capellen był oczywisty, choć wynikał z kilku powodów. Przede wszystkim wykorzystanie cegły uzasadniała historia miejsca budowy, którędy niegdyś przebiegła rzymska droga.
W pobliżu znaleziono historyczne piece, w których produkowane były wyroby z gliny, w tym cegły. Clemes chciał uwzględnić ten fakt w procesie projektowym. Ponadto ważne okazały się względy użytkowe: – Cegła jest najlepszym wyborem w przypadku budynku, który musi się w ładny sposób starzeć. Biorąc pod uwagę użytkowanie szkoły przez wiele lat i chcąc zapewnić obiektowi odpowiedni wygląd, mimo intensywnej eksploatacji, stwierdziłem, że tynki są po prostu nieodpowiednie – tłumaczy swój wybór architekt.
Projektant zwraca również uwagę na kwestie związane z ekologią, które także miały wpływ na wybór materiału do budowy kampusu: – Nie jestem zdecydowanym zwolennikiem systemów termoizolacyjnych, ponieważ podczas demontażu obiektu stwarzają one wiele problemów. Nie wiadomo także, jak będą zachowywać się przez dłuższy okres użytkowania. Cegła to materiał, w otoczeniu którego dorastałem i który przez długi czas mogłem dokładnie obserwować. Dzięki temu wiem, jak się starzeje, a także w jaki sposób wpływa na nasze samopoczucie. Cegła umożliwia wybudowanie czegoś, co nie będzie sprawiać przyszłym pokoleniom – gdyby musiały wyburzyć taki budynek – żadnych niepotrzebnych problemów.
Gruntownie przemyślany wybór materiału wiązał się też z dopasowaniem kształtu i koloru do potrzeb projektu. Jednym z jego założeń koncepcyjnych było utrzymanie kampusu w stylistyce zabudowy miejskiej. Jim Clemes podnosi tu bardzo aktualny i ważny dla urbanistyki problem: wsie zamieniają się w małe miasteczka, potem w peryferie, by ostatecznie wtopić się w centrum miast.
Architekt zdecydował się na unikatową fakturę i barwę elewacji. Jej powierzchnia, jakby wykuta ze skały, okazuje się połączeniem różnych odcieni szarości klinkieru o chropowatej strukturze i uziarnieniu. Zlecenie wyprodukowania ceramicznego klinkieru otrzymała firma Röben ze względu na fakt, że w ramach programu BRICK-DESIGN® możliwe jest uwzględnienie i włączenie do procesu produkcji kreatywnych, indywidualnych pomysłów architekta. Na potrzeby realizacji projektu kampusu szkolnego w Capellen wyprodukowano klinkier w kilku naturalnych odcieniach szarości. Starannie dobrana glina z bardzo niską zawartością żelaza pozwoliła na uzyskanie podczas wypału barwy białej, a domieszki szamotu i delikatnych, barwiących minerałów oraz sam proces wypalania (utleniający proces spalania w temperaturze powyżej 1230°C) – barw szarych o różnym nasyceniu.
Tak dobrany klinkier sprawia, że elewacja jest monochromatyczna, ale jednocześnie wywołuje wrażenie ruchu, ożywienia, co doskonale wpisuje się w ideę autora projektu: – Kolor elewacji kojarzy się z architekturą miejską, a budynek – z założenia – stanowi rodzaj koła zamachowego stymulującego dalszy rozwój miasta – podsumowuje architekt.
Źródło (cytaty):
Röben Bauwelt Special, nr 2, styczeń 2013