Krakowska Szkoła Wyższa Wyjątkowy kampus

W Krakowie, jednym z najważniejszych ośrodków akademickich polski, jest 11 wyższych uczelni. Najmłodszą z nich, krakowską szkołę wyższą im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego, wyróżnia położony nad Wisłą nowoczesny kampus.

Krakowska Szkoła Wyższa

Historia obiektu sięga początków nowego tysiąclecia, kiedy władze Krakowa poprosiły biuro A.P.A EKSPO o przygotowanie projektu, który poprawiłby zagospodarowanie przestrzeni oraz komunikację w części poprzemysłowej dzielnicy Zabłocie. Celem rewitalizacji tego dotąd niezbyt atrakcyjnego, choć ładnie położonego obszaru, była zmiana charakteru całej dzielnicy. Jeden z najważniejszych elementów tego przedsięwzięcia polegał na stworzeniu nowego kompleksu akademickiego. Autorami koncepcji są krakowscy architekci Krzysztof Kiendra (główny projektant) oraz Adam Raczek, Marta Lipska, Marek Kaczor i Hubert Kolarczyk.

Trzy etapy budowy, trzy strefy

Imponujący kompleks obiektów o całkowitej powierzchni ponad 18 500 m² zrealizowano w trzech etapach. Zostały one ukończone odpowiednio w 2003, 2005 i 2008 r. W pierwszej fazie inwestycji powstała główna część dydaktyczna, z salami wykładowymi i komputerowymi oraz biblioteką. W drugiej – przede wszystkim eliptyczne audytorium i dziekanat. Jako ostatnią wzniesiono bryłę przy brzegu Wisły, przypominającą kształtem falę, gdzie znajduje się kolejna biblioteka, akademik, pokoje administracji uczelni oraz stołówka. Z tego budynku zapewniono bezpośrednie przejście na bulwar nadwiślański. W oddanym już do użytku kompleksie można wyróżnić trzy strefy: strefę komunikacyjną z parkingiem i terenem zielonym, położoną najbliżej ruchliwej ulicy, centralnie zlokalizowaną strefę nauki z pawilonami dydaktycznymi oraz strefę wypoczynku, oddzieloną pasmem drzew od bulwaru spacerowego nad brzegiem Wisły.

Nowoczesność w duchu tradycji

W ten sposób powstał nowoczesny kompleks, który odmienił oblicze okolicy mostu Kotlarskiego. W ukształtowaniu kampusu uwagę zwraca przede wszystkim harmonijne połączenie współczesnych trendów z architektoniczną tradycją. Pawilony dydaktyczne są skomponowane z naprzemiennie ułożonych płaszczyzn klinkieru i szkła. Ciekawy kontrast z tymi prostopadłościennymi budynkami tworzą eliptyczne amfiteatry mieszczące największe sale wykładowe. Na elewacje w całym kompleksie od początku przewidziany był klinkier. Wybrano cegłę cieniowaną gładką marki Röben. Jest ona zastosowana nie tylko na fasadach i rzędach kolumn – ściany w salach wykładowych również częściowo wykończone są klinkierem. Warto też zwrócić uwagę na klinkierowe szczegóły elewacji, m.in. dekoracyjne reliefy.

Siła prostoty

Kompleks obiektów należących do krakowskiej uczelni został zaprojektowany z rozmachem, ale jednocześnie jest zdefiniowany poprzez użytkowe przeznaczenie i funkcję edukacyjną. Efekt wyważonej prostoty osiągnięto dzięki oszczędności formy i detalu, co przejawia się m.in. w tym, że na elewacjach zastosowano tylko cztery materiały budowlane – klinkier, przeszklenia, elementy aluminiowe w okolicy okien i dachu oraz piaskowiec w części cokołowej. Inspiracją dla projektantów było dziewiętnastowieczne Collegium Novum Uniwersytetu Jagiellońskiego, jeden z najsłynniejszych obiektów akademickich. Kampus Krakowskiej Szkoły Wyższej nawiązuje do architektury Collegium Novum przede wszystkim poprzez kształt głównego wejścia oraz wykorzystanie cegieł na elewacji. Wybrana przez architekta Krzysztofa Kiendrę klinkierowa cegła cieniowana marki Röben, ze swoim nieregularnym zabarwieniem, oddaje charakter akademii, a dziś stanowi znak rozpoznawczy kampusu.

Nagrodzona koncepcja

Zastosowane materiały i rozwiązania sprawiły, że kampus Krakowskiej Szkoły Wyższej nie tylko nawiązuje do najlepszych tradycji krakowskiej architektury, ale także zdobi nadwiślańską część dzielnicy Zabłocie. Kompleks dotykający z jednej strony bulwarów zieleni zakola Wisły, z drugiej industrialnej architektury węzła komunikacyjnego i trasy szybkiego ruchu przyczynił się do podniesienia walorów estetycznych tego miejsca. Trafny pomysł na zagospodarowanie przestrzeni został doceniony: Krakowska Szkoła Wyższa otrzymała w 2004 r. prestiżowy tytuł Budowla Roku, a w 2005 r. wyróżnienie Najlepsza Realizacja Roku w Krakowie.