NOWOCZESNY HOTEL W CENTRUM BIAŁEGOSTOKU
Hotel Esperanto to budynek, nawiązujący swą bryłą do modernistycznej, przedwojennej architektury miasta. Obiekt kontynuuje tradycję wielkomiejskiej, reprezentacyjnej zabudowy Białegostoku, ale równocześnie jest nowoczesnym budynkiem, który przykuwa uwagę niejednego przechodnia.
Komfortowy i kameralny obiekt, jakim jest trzygwiazdkowy Hotel Esperanto to budynek położony w ścisłym centrum miasta, jedynie 100 metrów od głównego, miejskiego rynku. W najbliższej okolicy znajdują się również Pałac Branickich, zwany Wersalem Podlasia oraz największy miejski Park Planty.
Pięciokondygnacyjny budynek mieści się przy ulicy Legionowej 10. Hotel został oddany do użytku w drugiej połowie 2012 roku. Stykając się ze ścianą budynku Wojewódzkiej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej tworzy pierzeję wzdłuż ulic Sienkiewicza i Legionowej. Stacja “odgina się” łukiem z ulicy Legionowej w Sienkiewicza, natomiast Esperanto przechodzi w Aleję Bluesa.
Hotel Esperanto został zaprojektowany przez zespół architektów Piotra Łodzińskiego i Zbigniewa Baum z Pracowni Prosper, która ma na swoim koncie klika innych, ważnych dla architektury Białegostoku projektów jak na przykład modernizację biurowca BCMB przy Sienkiewicza czy koncept nowej kamienicy u zbiegu ulic Jana Kilińskiego i Legionowej, która ma zamknąć oś widokową z Rynku Kościuszki w stronę bramy Pałacu Branickich. Jak powiedzieli architekci – Przy projektowaniu Hotelu Esperanto najważniejsze było wpisanie obiektu w ciąg prowadzący z Rynku Kościuszki na Bulwary Kościałkowskiego, przy jednoczesnym otwarciu się na nie. To zdeterminowało owalną linię elewacji. Ukształtowanie bryły budynku, może podświadomie kojarzyć się z przedwojennym hotelem Ritz, choć nie było to naszym zamierzeniem. Postawiliśmy na prostą formę architektoniczną, nawiązującą do sąsiedniej monumentalnej zabudowy, chcieliśmy by był to gmach publiczny.
Dwie pierwsze kondygnacje budynku wykonane są z kamienia, wyższe z perłowo białej cegły klinkierowej OSLO od firmy Röben, ostatnia kondygnacja natomiast jest tynkowana. - Najwyższa kondygnacja budynku została dodatkowo cofnięta, by jadąc od skrzyżowania Legionowej ze Skłodowskiej – Curie nie zasłaniać widoku na wieże katedry - dodaje architekt Zbigniew Baum. W obiekcie znajduje się restauracja, stylowy pub, sale konferencyjne, hotel oraz powierzchnia biznesowa o łącznej powierzchni ponad 1500 m2. W przypadku tej inwestycji zastosowanie materiałów klinkierowy dopełniło projekt i dodało mu elegancji.