Remont dachu Pałacu Tyszkiewiczów

Stojący w reprezentacyjnym miejscu Traktu Królewskiego Pałac Tyszkiewiczów zyskał nowy dach. Dotychczasowy, wiekowy już materiał pokryciowy tego zabytkowego budynku wymagał wymiany, dlatego konieczne było przeprowadzenie niezbędnych prac. Teraz na straży bezpieczeństwa Pałacu i jego stylu architektonicznego stoi nowa dachówka ceramiczna Röben.

Remont dachu Pałacu Tyszkiewiczów

Pałac Tyszkiewiczów to jeden z najpiękniejszych budynków klasycystycznych usytuowanych przy ulicy Krakowskie Przedmieście w Warszawie. Powstał w XVIII wieku na zamówienie Ludwika Tyszkiewicza. W XIX wieku przeszedł w posiadanie rodziny Potockich, a obecnie wchodzi w skład zespołu gmachów Uniwersytetu Warszawskiego. Pierwotny zamysł budynku był autorstwa Stanisława Zawadzkiego, natomiast projekt został ukończony przez królewskiego architekta Jana Chrystiana Kamsetzera.

Obiekt jest pałacem typu pierzejowego, o dwóch reprezentacyjnych elewacjach: jedna znajduje się od strony ulicy Krakowskie Przedmieście, druga od placu przy kościele Wizytek. Nad frontowym wejściem do Pałacu Tyszkiewiczów usytuowany jest kamienny balkon, wsparty na czterech figurach Atlasów. Dzięki temu, że budynek stoi w linii zabudowań, stanowi wyjątkową atrakcję architektoniczną, a jego wyszukana, dekoracyjna elewacja wzbogaca Trakt Królewski.

Historia Pałacu Tyszkiewiczów jest bardzo bogata. Budynek na przestrzeni dziesięcioleci przeszedł m.in. oblężenie stolicy w 1939 roku i niemieckie bombardowania w czasie Powstania Warszawskiego, przez które po wojnie musiał zostać odbudowany. Aby przetrwał kolejne lata konieczne było przeprowadzenie kompleksowego remontu. Dotyczył on również czterospadowego dachu. Pokrycie musiało sprostać potrzebom konstrukcji i wpisywać się w styl wiekowej architektury. Wymagania techniczne oraz konserwatora zabytków spełniła ceramiczna dachówka Bornholm Czerwona Naturalna. Jest to tak zwana „holenderka” o kształcie litery S, która dzięki swej formie i ceglanej barwie doskonale sprawdza się przy rewitalizacji oraz odnowie zabytkowych budynków. Patrząc na efekt końcowy nie trudno zauważyć, że i w tym przypadku zdała w pełni  egzamin na szóstkę. Dzięki kompleksowym pracom remontowym Pałac Tyszkiewiczów odzyskał swój dawny blask. Ma dziś odświeżoną elewację, nową stolarkę okienną oraz solidny i elegancki dach.