Szklany zamek na wodzie

"Połączenie płytki licowej o grubości tylko 14 mm z systemem izolacji cieplnej umożliwia budowę cienkiej ściany bez nakładów konserwacyjnych i spełnia jednocześnie wszystkie wytyczne bezpieczeństwa i EnEV (Rozporządzenie o oszczędzaniu energii)” Projekt: Dana Malzahn-Knauer – Architekt

Szklany zamek na wodzie

W brandenburskim Wattin, bezpośrednio przy granicy z Meklemburgią-Przedmorzem oraz Polską, berlińska architekt Dana Malzahn-Knauer stworzyła ekskluzywny dom wczasowy dla siebie i swojej rodziny. Aby zaprojektować budynek będący prywatną oazą oraz stworzyć równowagę z graniczącą bezpośrednio dużą halą magazynową projektantka zaprojektowała dom jako nowoczesny "zamek wodny" i ulokowała go na małej wyspie znajdującej się na sztucznym jeziorze. Dostęp do domu umożliwia ścieżka, którą można zamknąć poprzez podniesienie mostu zwodzonego.

Dom wczasowy według wyobrażenia architektki powinien zapewniać prywatność, a z drugiej strony także stanowić powiązanie z zielonymi terenami zewnętrznymi. Aby optymalnie połączyć te dwa aspekty, Dana Malzahn-Knauer zaprojektowała dwa masywne sześciany ceglane, które połączone są oszklonym łącznikiem i dzięki temu wyglądają jak wieże obronne na małej wyspie. W obu sześcianach umieszczono sypialnie i pomieszczenia sanitarne. Łącznik ze szkła tworzy przewiewną przestrzeń mieszkalną, jadalnię z otwartą kuchnią oraz widokiem na jezioro i piękne krajobrazy Uckermark.

Aby charakter budynku nawiązywał do istniejącego stanu zabudowy w miejscowości od początku było oczywiste, że jego elewacja powinna zostać pokryta klinkierem. Wybrane ręcznie formowane płytki licowe MOORBRAND żółte, piaskowe, cieniowane od firmy Röben, kształtują też wnętrze szklanych przestrzeni mieszkalnych, ujmują swoją strukturą powierzchni i kolorem, a także osadzają budynek w naturalny sposób w jego otoczeniu. - Połączenie płytki licowej o grubości tylko 14 mm z systemem izolacji cieplnej umożliwia budowę cienkiej ściany bez nakładów konserwacyjnych i spełnia jednocześnie wszystkie wytyczne bezpieczeństwa i EnEV (Rozporządzenie o oszczędzaniu energii) - wyjaśnia Dana Malzahn-Knauer. Poprzez odpowiedni dobór fugi, która przybiera jasno ciepły odcień, podkreślono rzemieślniczy charakter ręcznie formowanych płytek licowych ułożonych w dzikim wiązaniu.