Galeria Gala w Lublinie Nowoczesność w harmonii z tradycją

Galeria GALA „Dom i Wnętrze” przyciąga uwagę nie tylko bogatą ofertą artykułów wystroju i wyposażenia wnętrz, ale stanowi również ciekawy obiekt architektoniczny. Zgodnie z założeniem inwestorów, Galeria GALA łączy nowoczesny design z elementami architektury przemysłowej. 

Galeria Gala w Lublinie

Asortyment  galerii stanowią artykuły wystroju i wyposażenia wnętrz. W 2007 roku do użytku oddano pierwszą fazę inwestycji, a na ukończenie drugiej inwestorzy wyznaczyli rok 2010. Ponad 33 tys. m² powierzchni, 350 miejsc parkingowych, 70 sklepów – tak w liczbach przedstawia się obecnie największa w Polsce budowlana galeria handlowa. Docelowo, na powierzchni ponad 60 tys. m² swoją ofertę prezentować będą najwięksi producenci rynku meblarskiego, materiałów budowlanych i wykończeniowych. Poza swą funkcją handlową, galeria stanowi również centrum kulturalne, w którym odbywają się koncerty, wystawy, spotkania z ekspertami budownictwa i doradcami z dziedziny aranżacji wnętrz.

Nowoczesne centrum handlowe

Galeria GALA „Dom i Wnętrze” jest unikatowym tego typu projektem w skali kraju. Z jednej strony inwestorzy i architekci chcieli uszanować historię miejsca, w którym sto lat temu znajdowała się największa na tamte czasy fabryka maszyn rolniczych. Z drugiej – ta część miasta poddawana jest ciągłym procesom modernizacyjnym. Poszukiwanie kompromisu pomiędzy nawiązaniem do starej architektury a nowoczesną stylistyką skłoniło architektów do zastosowania cegły klinkierowej jako materiału dominującego w elewacji całego obiektu.  – Od samego początku inwestor był zdecydowany na budowę obiektu z cegły klinkierowej – mówi Jacek Bieńkowski, lubelski architekt i współtwórca projektu. - Taki wybór uzasadniony był nawiązaniem do zabytkowej fabryki maszyn rolniczych, jak również z uwagi na uniwersalność i ponadczasowość klinkieru. Od strony architektonicznej zależało nam przede wszystkim na doborze odpowiedniego koloru, faktury i wymiarów cegły, tak aby obiekt celowo kontrastował z otaczającą go zabudową. Chcielibyśmy, aby stał się początkiem zmian urbanistycznych dla całej dzielnicy.

Właścicielem Galerii GALA „Dom i Wnętrze” jest Grupa Kapitałowa GALA, od lat działająca na rynku materiałów budowlanych. Pomysłodawcą projektu budynku jest lubelskie biuro architektoniczne „Bieńkowski, Lis, Mierzwa. Architekci”, a generalnym wykonawcą firma Budimex Dromex. Elewacja budynku Galerii GALA została wykonana z cegły klinkierowej, dostarczonej specjalnie na potrzebę tego projektu przez producenta materiałów ceramicznych Röben Ceramika Budowlana. Przykładem wykorzystania innowacji technologicznych jest frontowa fasada, gdzie do połączenia szklanych elementów zastosowano szklane żebra.

Mega Dekarz