Galeria w Bydgoszczy Galeria Focus Park

Galeria Focus Park to jedno z najbardziej rozpoznawalnych miejsc w centrum Bydgoszczy. Łączy nowoczesność i elegancję ze stylem budynków pofabrycznych, dzięki temu doskonale wpisuje się w infrastrukturę miejską.

Galeria w Bydgoszczy

Historia i współczesność

Focus Park w Bydgoszczy jest kolejnym przykładem na oryginalną rekonstrukcję przestrzeni staromiejskiej z zachowaniem jej historycznej stylistyki. Na miejscu ponad stuletniego obiektu, w którym dawniej mieściły się zakłady przetwórstwa mięsnego, wybudowano nowoczesny kompleks handlowo-rozrywkowy. Cały projekt objął także cztery zabytkowe kamienice, gdzie zgodnie z zamierzeniami inwestora znajdują się obecnie restauracje, pomieszczenia biurowe oraz kluby muzyczne. Koncepcja architektoniczna, której autorem jest krakowskie biuro projektowe MOFO Architekci, nawiązuje do historii miasta, dzięki czemu idealnie wkomponowuje się w strukturę urbanistyczną otoczenia.

Stylistyka pofabrycznych budowli została podkreślona poprzez zastosowanie ceglanej elewacji, do wykonania której wykorzystano wysokiej jakości cegły firmy Röben Ceramika Budowlana. Jak przekonują sami inwestorzy i twórcy projektu, zastosowanie cegły jest istotnym elementem, nadającym całemu obiektowi spójnego charakteru. Wybór cegły podyktowany był sąsiedztwem zabytkowych budowli, takich jak bazylika i ponad stuletnie kamienice. Na szczególną uwagę zasługuje również znajdująca się przy południowym wejściu wieża, którą stylowo włączono w całość koncepcji architektonicznej.

Całkowita powierzchnia obiektu wynosi 93 tys. m², co sprawia, że galeria Focus Park jest jednym z największych obiektów handlowo - rozrywkowych w regionie. Na terenie galerii mieści 140 sklepów, kompleks 13 sal kinowych, trój-kondygnacyjny parking na 1200 samochodów oraz liczne restauracje, punkty usługowe oraz pomieszczenia biurowe. Główny inwestor przedsięwzięcia to Parkridge Retail Development, specjalizujący się w przekształcaniu starych budynków pofabrycznych w nowoczesne centra rozrywki. Od 23 kwietnia 2008 roku galeria codziennie odwiedzana jest przez tysiące klientów, stając się ważnym punktem życia kulturalno-towarzyskiego Bydgoszczy.