Rustykalna czerń - Sieć ASH STEAKHAUS w TROISDORF

Każdy kto kocha amerykańskie specjały i jednocześnie ceni wysokiej jakości projektowanie, powinien odwiedzić przy okazji niedawno otwarte miejsce American Steak House „The ASH” w Troisdorf-Spich przy Bonn. To miejsce, to atrakcyjne połączenie restauracji oraz holu koktajlowego, stylizowane na legendarne super kluby, które rozkwitły w latach 20-tych i 30-tych w metropoliach USA – Nowym Jorku, Chicago czy Nowy Orleanie. Projekt i realizację nowego budynku zlecono w 2015 r. pracowni Architekturbüro Oezen-Reimer+Partner z Bonn.

Rustykalna czerń - Sieć ASH STEAKHAUS w TROISDORF

Aby stworzyć wyjątkowy nastrój w miejscu sąsiadującym z obszarem przemysłowym, mieszkaniowym i autostradą A59, między Kolonią i Bonn, oferujący na dwóch poziomach przestrzeń dla ok. 200 gości, projektanci opracowali kompaktowy prostopadłościan z czarną fasadą pokrytą klinkierem i elegancko umieszczonymi wąskimi oknami. Dodatkowe miejsca dla gości znajdują się na tarasie zewnętrznym dookoła obiektu.

Bardzo ważnym punktem planowania realizacji był wybór klinkieru - Chcieliśmy mieć możliwie ciemną i wąską cegłę, która sprawia wrażenie, dotkniętej duchem czasu. Firma Röben była gotowa zrealizować dla nas to zamierzenie jeden do jednego.– mówi architekt Albert Leorat

Nietypowy profil wymagań

Punktem wyjścia był klinkier FARO czarny, cieniowany od firmy Röben: - Był to najciemniejszy dostępny na rynku klinkier, który odpowiadał dokładnie naszym wyobrażeniom odnośnie koloru - wyjaśnia architekt. Aby jednocześnie otrzymać powierzchnię lica pożądaną przez projektantów firma Röben dostarczyła odwrotny rodzaj klinkieru.

Tylna strona cegły klinkierowej została świadomie odwrócona na przód, tak że oderwane krawędzie, odciski taśm transportowych i uchwytów w zakładzie uwidoczniły proces produkcji. Otrzymanym wynikiem jest rzemieślnicze "rustykalne" wykonanie klinkieru FARO, które odzwierciedliło wyraźnie rustykalność gastronomicznej koncepcji. Fasada budynku została "uszlachetniona" poprzez zastosowanie bardzo wąskiego długiego formatu (LDF) 290 x 115 x 52 mm klinkieru w połączeniu z czarną fugą, co podkreśliło dodatkowo nowoczesny charakter koncepcji.