Spokojne i malownicze osiedle w Holandii Elegancko zaokrąglony – budownictwo mieszkaniowe w Gravenzande

Spokojne i malownicze osiedle w niewielkim miasteczku Gravenzade wzbogaciło się o oryginalny projekt niewielkich budynków mieszkalnych, nawiązujących swoją formą do jednego z najbardziej znaczących dzieł holenderskiego modernizmu.

Spokojne i malownicze osiedle w Holandii

Położone bezpośrednio przy ujściu Renu Hoek van Holland zalicza się do najbardziej znanych kąpielisk nadmorskich w Holandii. Niemniej przyjemnie żyje się w sąsiedniej gminie Gravenzande. To właśnie w północno-wschodniej części tej niewielkiej, bo liczącej sobie około 10tys. mieszkańców miejscowości, oddano niedawno do użytku zaprojektowany przez biuro architektoniczne KAW, atrakcyjnie położony budynek mieszkalny. Projekt rozpoczął rewitalizację założonego w latach 50-tych ubiegłego wieku osiedla ogrodowego „Tuinveld Oost“. Osiedle obejmuje trzy czteropiętrowe budynki, wykonane z białej ceramiki klinkierowej, z apartamentami, które wspólnie tworzą charakterystyczny układ bramowy dla położonego z tyłu, nowopowstałego osiedla domów szeregowych. W sumie powstało 125 lokali dla około 250 mieszkańców. Obok domów szeregowych oraz mieszkań własnościowych do dyspozycji są również mieszkania socjalne.

Stylowo i z pomysłem

Projektanci z biura architektonicznego KAW szczególną uwagę zwrócili na ukształtowanie trzech apartamentowców bezpośrednio graniczących z ciekiem wodnym. Ciekawym i wyjątkowo ładnym detalem są tutaj plastyczne występy, wykonane na wszystkich kondygnacjach podcienie, balkony z dynamicznie zaokrąglonymi narożnikami oraz balustrady obłożone na całej długości klinkierem. Ganki umożliwiają bezproblemowy dostęp do poszczególnych apartamentów, tworząc wraz z samonośnymi połączeniami elegancko ukształtowany układ wejść dla graniczących od północy rzędów domów szeregowych. Miłośnicy architektury przy spojrzeniu na nowy budynek będą przywodzili na myśl osiedle „Hoek van Holland“ oddalone o niespełna dwa kilometry. Zbudowane w latach 1924-1927 przez znanego holenderskiego architekta Jacobusa Ouda, zalicza się do najbardziej znaczących holenderskich dzieł modernizmu, a wszystko za sprawą błyszcząco białej elewacji z zaokrąglonymi narożnikami.

Trwałość na lata

Aby elewacja przez wiele lat cieszyła swoim wyglądem, zapewniając także trwałość białego koloru, projektanci z biura KAW zdecydowali się na ceramikę klinkierową Oslo perłowo-białą firmy Röben. – Cegły te dają lekki i delikatny powiew świeżości w stylu skandynawskim do najbliższego otoczenia – uzasadnia wybór dokonany przez Biuro architekt projektu Pepijn Blom. – Jednolita biała barwa oraz gładka powierzchnia lica akcentują ponadto nietuzinkowe ukształtowanie oraz charakterystyczną rzeźbę budynku  – dodaje. Całe wrażenie zostało dodatkowo podkreślone przez wymurowanie cegieł w wiązaniu wozówkowym z jasnymi spoinami. Standardowy format cegieł NF wyróżnia większy udział spoin na elewacji i akcentuje styl elewacji. – Przy kształtowaniu spoin musieliśmy zwrócić uwagę na to, aby kamienie zostały wypalone prawie do pełnego spiekania, dzięki czemu praktycznie nie pochłaniają wody –  powiedział Pepijn Blom. W ten sposób cegły zachowają swoją błyszczącą biel, ponieważ gromadzący się na ich powierzchni brud, ze względu na szczelną powierzchnię zostanie po prostu przy następnym deszczu spłukany.

Cegły kształtowe na zaokrąglone narożniki

Szczególnego podejścia wymagały zaokrąglone narożniki budynku. W uzgodnieniu z serwisem projektowym firmy Röben zastosowano w nich wykonane na specjalne zamówienie cegły kształtowe. Było to jedyne rozwiązanie, które pozwalało osiągnąć wcześniej założony w projekcie efekt. Elewacje graniczących od strony północnej domów szeregowych dla odmiany wykonano z cegły Oslo perłowo-białej ryflowanej, aby zaakcentować zróżnicowany charakter sąsiadujących ze sobą brył budynków.