Wielozadaniowy dom dla trzypokoleniowej rodziny Przestronny dom dla wielopokoleniowej rodziny

Projektanci biura architektonicznego Schröderwenning Architektem Ingenieure stanęli przed niestandardowym, ale ciekawym I wymagającym niestandardowego podejścia do organizacji przestrzeni, wyzwaniem realizacji domu dla wielopokoleniowej rodziny. W efekcie powstał piękny, przestronny I uniwersalny budynek.

Wielozadaniowy dom  dla trzypokoleniowej rodziny

Wymagania wobec projektu były jasno zdefiniowane: zarówno młodsze, jak i starsze pokolenia rodziny powinny mieszkać i pracować pod jednym dachem. Oprócz tego, budynek miał posiadać elewację nie wymagającą konserwacji oraz dawać szerokie spektrum możliwości użytkowania. W ścisłym uzgodnieniu z inwestorem Biuro Architektoniczne Schröderwenning Architektem Ingenieure w Schuttorf dokładnie zrealizowało koncepcję domu, przeznaczonego dla trzypokoleniowej rodziny.

Zwarty dwukondygnacyjny dom o masywnej budowie zapewnia miejsce dla trzech mieszkań z pomieszczeniami pomocniczymi oraz biurem. Wszystkie przestrzenie zaprojektowano w taki sposób, aby były otwarte i gwarantowały jak największą uniwersalność. Rzuty poziome mają strukturę modułową i są wzajemnie ze sobą połączone poprzez położoną z przodu budynku klatkę schodową wraz z windą.

Harmonia dwóch światów

Kubatura domu rozkłada się w kierunku południowym, oferując wszystkim mieszkańcom i użytkownikom biur indywidualne pomieszczenia z ładnymi widokami oraz z optymalnym wykorzystaniem światła dziennego. Ogromne tarasy na wszystkich kondygnacjach, wraz z patiami dachowymi, upodabniają dom do krajobrazu parku miejskiego znajdującego się w miasteczku. Starodrzew w nowym ogrodzie został możliwie jak najlepiej utrzymany i osadzony w nowej scenerii, a lekko opadające ukształtowanie terenu zostało wykorzystane do ukrycia pomieszczeń pomocniczych znajdujących się w parceli.

Spójna całość

Pomysł powstania domu zrodził się z chęci wprowadzenia nowej budowli w dialog z sąsiadującymi budynkami, dlatego w projekcie zdecydowano się na cegłę klinkierową Röben FARO o cieniowanej szarej kolorystyce i podłużnym formacie. Zastosowanie takiego materiału pozwoliło przejąć dostojną szarość z elewacji położonego obok budynku i dopasować obiekt do najbliższego otoczenia. Kolor oraz faktura cegły FARO współgra także z otaczającymi dom pniami drzew w kolorze szaro-srebrnym. Wiązanie „na dziko” oraz ciekawa gra kolorów tworzy żywą i nad wyraz elegancką elewację nowoczesnego budynku. Duża powierzchnia okien przebiegająca na wysokości pomieszczeń, również nawiązuje do estetyki budynku obok. Elewacje z lameli drewnianych w sosnowym kolorze stanowią kolejne stylizacyjne akcenty na domu wielorodzinnym i znakomicie harmonizują z szarym kolorem kamieni.

Bezproblemowa elewacja

Określone przez inwestora wymagania: łatwość utrzymania elewacji w czystości, wytrzymałość i odporność – zostały spełnione przez zastosowanie cegieł klinkierowych Röben. Nie bez znaczenia był również ich kolor. Szara cieniowana cegła FARO pozwalała osiągnąć efekt gry kolorów, a wydłużony format nadał budynkowi nowoczesnego charakteru. Wewnętrzne strony balustrad tarasów dachowych zostały wykonane z tego samego klinkieru, stanowiąc efektowną i jednolitą całość z elewacją.