Układanie płytek na tarasie

Budowa tarasu z płytek ceramicznych to szybka i prosta metoda na stworzenie trwałej posadzki.


Ceramikę posadzkową można także z powodzeniem wykorzystać                  do renowacji istniejącej już nawierzchni. Rozwiązaniem, które pozwoli          na szybkie oraz precyzyjne wykonanie lub renowację tarasu, jest zastosowanie gotowych modułów tarasowych, składających się z czterech płytek ceramicznych złączonych w kwadrat i umieszczonych na specjalnej betonowej podstawie.  

W przypadku renowacji, należy najpierw sprawdzić stan podłoża, na którym zostaną umieszczone płytki. Musi być ono gładkie. Większe nierówności najlepiej wyrównać płynnym jastrychem.

Na wyrównanej powierzchni można już układać płytki tarasowe, wykorzystując specjalne ruchome podstawki, które stoją bezpośrednio          na podłożu. Zastosowanie tych elementów pozwala na bardzo precyzyjne ustawienie szerokości spoin, dzięki czemu są one identyczne na całej powierzchni tarasu. Przedstawiona metoda jest bardziej pracochłonna,        niż budowa nowego tarasu, ale daje takie same efekty.

W przypadku budowy nowego tarasu, zaleca się układanie płytek bezpośrednio na podłożu żwirowym. Najlepiej układać je bezfugowo – jeśli płytki nie będą połączone spoinami, powstałe w ten sposób szczeliny pozwolą na szybkie osuszenie tarasu po deszczu. Nie ma też potrzeby stosowania podstawek między płytkami a żwirem.