21 maj 2017

Modne połączenie – klinkier i dachówka

Choć trendy w budownictwie zmieniają się znacznie rzadziej niż moda odzieżowa, to co kilka sezonów można zaobserwować nowe tendencje, wpływające na stylistykę domów oraz materiały w nich wykorzystywane.

Największą popularnością oraz zaufaniem inwestorów cieszą się produkty sprawdzone, gwarantujące wysokie parametry techniczne budynku nawet przez kilkadziesiąt lat. Z upływem czasu nie tracą swoich zalet, zapewniając domownikom wysoki komfort mieszkania oraz wygodę użytkowania. Do tego typu produktów z pewnością zaliczyć można cegły klinkierowe i dachówki ceramiczne. Wytwarzane od wieków i kojarzone głównie z różnymi odcieniami czerwieni, na przestrzeni ostatnich lat całkowicie zmieniły swoje oblicze, trafiając również w gusta osób kierujących się bardziej ku nowoczesnej stylistyce, a nie tracąc przy tym niczego ze swoich atrybutów.

Większy wybór

Wśród osób zainteresowanych budową domu, coraz większa grupa wybiera dachówki ceramiczne w chłodnych odcieniach, które świetnie uzupełniają się z jasnymi kolorami elewacji. Ta wykonana z cegieł klinkierowych wygląda nie tylko stylowo i elegancko, ale także zapewnia trwałość, odporność i wytrzymałość. – Znacznie szersza paleta barw jest wynikiem ich angobowania lub glazurowania. Pierwszy z procesów polega na pokryciu cegły lub dachówki szlachetnymi pierwiastkami mineralnymi, a następnie wypalaniu całości w temperaturze ok. 1000 stopni. Kolor produktu zależy od rodzaju angoby, jaka została do tego celu użyta. Glazurowanie przebiega podobnie – różnica polega na uzyskaniu bardziej szklistej powłoki, co wynika ze składu chemicznego samej glazury – tłumaczy Lidia Misiuna, kierownik działu marketingu firmy Röben. Tym, co wpływa na popularność cegieł klinkierowych, jest ich uniwersalność. Za pomocą barw, faktur, a także sposobów ułożenia możemy nadać obiektowi dowolnego charakteru.

Jaka elewacja?

W nowocześnie stylizowanych projektach cegły wykorzystywane są na całej elewacji, pojedynczej ścianie lub jej fragmencie, a jasne kolory, tj. biele, szarości i beże, podkreślają poszczególne elementy ścian, nadając im indywidualnego charakteru. Ciekawym zabiegiem jest zastosowanie cegieł w wydłużonym formacie LDF (290x90x52mm), np. takiej jak cegła Röben Sorrento pomarańczowo-żółta, co pozwoli „wyciągnąć ścianę”, optycznie ją wysmuklając. – Cegły klinkierowe można zastosować także w miejscach, które są szczególnie narażone na uszkodzenia mechaniczne i wpływ warunków atmosferycznych. Są to na przykład naroża, podokienniki, cokoły oraz nadproża drzwiowe i okienne – mówi Misiuna. Łączenie jasnej elewacji z ciemnymi antracytowymi, brązowymi i czarnymi dachówkami, daje bardzo ciekawy efekt, odpowiadający współczesnym trendom architektonicznym.

Nasz wybór…

Ravello baryt biała – cegła klinkierowa w charakterystycznym kolorze i zmiennym nasyceniu. Wypalana w unikatowy sposób, dzięki czemu uzyskuje delikatnie łupaną powierzchnię lica. Jedną z zalet technicznych tej cegły jest bardzo niska nasiąkliwość (ok. 1,5%).

Sorrento pomarańczowożółta w wydłużonym formacie LDF – cegła klinkierowa o gładkiej powierzchni lica. Mimo jasnego koloru nie wnika w nią trwale brud – by ją wyczyścić, wystarczy zmyć wymurowaną powierzchnię wodą – co zawdzięcza bardzo niskiej nasiąkliwości.

Polecamy…

Dachówka BERGAMO antracytowa – ze względu na swój kształt, idealnie nadaje się do projektów utrzymanych w nowoczesnym, minimalistycznym charakterze. Doskonale sprawdzi się na dachach o dużej powierzchni i niewielkim stopniu skomplikowania. Bardzo szczelna, wytrzymała i odporna na działanie warunków atmosferycznych.

dachówka Piemont Titan – elegancka z delikatnie błyszczącą, szarą powierzchnią to propozycja przede wszystkim dla osób, które szukają oryginalnych kolorów i preferują bardziej nowoczesny styl. Charakteryzuje się dużą przesuwnością – aż 38mm, dzięki której bez problemu ułożymy ją zarówno na nowej, jak i starej więźbie dachowej.