Nowy wymiar modnych kolorów
Cegły klinkierowe coraz częściej pojawiają się na ścianach budynków jedno- i wielorodzinnych. Na rozwój tego coraz wyraźniejszego trendu wpływa modna kolorystyka oparta o chłodne szarości, beże i czernie oraz zróżnicowanie formatów dostępnych cegieł, dzięki którym można osiągnąć nowoczesny, nietuzinkowy efekt zarówno na elewacjach, jak i we wnętrzach.
Niezaprzeczalne walory techniczne cegieł i płytek klinkierowych, takie jak odporność na uszkodzenia mechaniczne, zabrudzenia i działanie warunków zewnętrznych, a także szeroka gama barw i struktur czynią z nich materiał niezwykle uniwersalny. Tym bardziej, że różnorodność oferowanych na rynku produktów pozwala na idealne skomponowanie ich z pozostałymi elementami wykończeniowymi.
W odpowiedzi na rosnące zainteresowanie ze strony inwestorów, marka Röben regularnie poszerza swoją ofertę cegieł o nowe kolory, faktury i wykończenia lica. Tym razem producent zaproponował nowy, wydłużony format LDF, dzięki któremu nawet jednobarwna powierzchnia wyróżni się na tle otoczenia.
Przegląd nowości
W wydłużonym formacie dostępne są cztery cegły klinkierowe rodzimej produkcji. Adelajda to cegła klinkierowa o gładkiej powierzchni, charakteryzującej się subtelnymi przejściami kolorystycznymi. Jej burgundowe lico przełamują chłodne odcienie szarości, które elegancko połyskują w kontakcie z promieniami słonecznymi. Sydney jest antracytową cegłą o nieregularnej powierzchni wyróżniającej się wgłębieniami i „zadrapaniami”, które świetnie współgrają z nowoczesnymi bryłami budynków. Z kolei Brisbane jest cegłą cieniowaną, odznaczająca się elegancką szarą barwą o połyskującym, metalicznym wykończeniu. Jej gładkie lico podkreśla minimalistyczny styl elewacji i wnętrz. Znakiem rozpoznawczym cegły jest z kolei gładka powierzchnia lica oraz uzyskana dzięki angobowaniu powierzchnia w kolorze zgaszonej czerni. Wszystkie te propozycje stanowić będą intrygujące tło, które pięknie wyeksponuje zarówno wykorzystane ułożenie, jak i dwa formaty cegieł klinkierowych. Razem z aranżacją wnętrza lub otoczeniem przydomowym stworzą harmonijną całość, spełniającą wszelkie i najbardziej wysublimowane oczekiwania inwestorów.
Inny wymiar
Chcąc dodać projektowi wyjątkowego charakteru warto sięgnąć po odważniejsze rozwiązania, które pozwolą stworzyć unikatową przestrzeń. Zastosowanie cegieł w wydłużonym formacie wpływa na postrzeganie wyłożonej nią płaszczyzny, optycznie ją wysmuklając i nadając jej bardziej współczesny charakter. Niestandardowy wymiar cegły można zastosować na całej powierzchni ściany albo – w ramach industrialnego akcentu – na wybranym fragmencie.
Zestawiając ze sobą cegły w standardowym formacie NF z wydłużonym formatem LDF, otwieramy się na możliwość osiągnięcia niespotykanych dotąd efektów. Eksperymentowanie ze sposobem ułożenia cegły o tym samym wykończeniu i kolorze, ale różnych wymiarach, szczególnie sprawdzi się w projektach, które zakładają wykorzystanie tylko jednego odcienia lub opierają się na monochromatycznych kompozycjach.
Poza schematem
Różnorodność sposobów układania cegieł – tzw. wiązań, stwarza wiele możliwości wykończenia elewacji lub wnętrz. Wiele z nich z góry zakłada wykorzystanie dwóch różnych boków tej samej cegły, dzięki czemu nowości w ofercie firmy Röben stają się wyjątkowo optymalnym i praktycznym uzupełnieniem gamy produktowej. Wybierając jedno z bardziej regularnych ułożeń – np. wiązanie flamandzkie lub blokowe, można stworzyć wrażenie uporządkowanej i symetrycznej powierzchni. Z kolei za pomocą ułożenia kowadełkowego lub śląskiego wyeksponujemy ścianę i uczynimy ją elementem wyróżniającym pomieszczenie i determinującym jego charakter.