Ekologicznie i energooszczędnie z ceramiką

Ekologicznie i energooszczędnie z ceramiką.  Dzięki swoim naturalnym właściwościom i zaletom technicznym, ceramiczne materiały budowlane to nie tylko wybór ekologiczny, ale także energooszczędny

Coraz większa liczba regulacji oraz programów rządowych skłania do budowania w sposób ekologiczny i energooszczędny. Zmiany jakie zaszły i nadal zachodzą w świadomości inwestorów również przyczyniają się do poszukiwania rozwiązań przyjaznych ludziom oraz środowisku. Ponadto, energooszczędne i długowieczne materiały budowlane, takie jak ceramika, w dłuższej perspektywie okazują się tańsze w eksploatacji, a wykonany z nich dom zużywa mniej energii, pozwalając zaoszczędzić na rachunkach. Długofalowe spojrzenie na inwestycję, jaką jest budowa domu, sprzyja więc budowaniu ekologicznemu oraz energooszczędnemu także w aspekcie ekonomicznym.

Naturalnie z ceramiką

Dachówki ceramiczne, płytki oraz cegły klinkierowe, a także ceramiczne pustaki do wznoszenia ścian to naturalny i przyjazny ludziom oraz środowisku budulec. Glina, z których są wypalane, to materiał w pełni ekologiczny, nie zawierający chemicznych barwników, metali ani innych sztucznych elementów. Dzięki temu ceramiczne ściany i dach od setek lat zapewniają zdrowy, naturalny mikroklimat wykonanych z niej budynków. Ta cecha stała się szczególnie istotna od czasu kiedy okazało się, jakim zagrożeniem dla życia i zdrowia mieszkańców jest dach pokryty azbestem.

Brak konieczności napraw też jest eko

Elewacja z cegieł bądź płytek klinkierowych, a także dach kryty dachówką ceramiczną są naprawdę długowieczne. Ich trwałość szacowana jest na 100-150 lat. Ponadto, dzięki wytrzymałości i odporności na niekorzystny wpływ czynników zewnętrznych, nie wymagają praktycznie żadnych zabiegów konserwacyjnych. Co więcej, niska nasiąkliwość sprawia że w ceramikę nie wnika na stałe brud, a zanieczyszczenia z dachu i elewacji można po prostu zmyć wodą. To jeden z powodów, dla których materiały te są uważane za ekologiczne –  ceramiki nie trzeba malować, uzupełniać ani czyścić, nie zanieczyszcza się więc środowiska chemikaliami, ani nie ponosi dodatkowych nakładów.

Energooszczędność a termoizolacja

W budynkach mieszkalnych zdecydowanie najwięcej energii (ok. 70 %) zużywa się na ogrzewanie pomieszczeń. Dlatego szczególnym sprzymierzeńcem w walce o niskie rachunki są materiały budowlane i rozwiązania konstrukcyjne, które pozwolą na zatrzymanie ciepła w domu. Do materiałów o najlepszych wskaźnikach termoizolacyjności należą pustaki ceramiczne. Ich właściwości wynikają przede wszystkim z porowatej struktury. Mikropory wypełnione są powietrzem, które stanowi doskonały izolator. Przekłada się to na niskie współczynniki przenikania ciepła (U) całej przegrody. Najlepsze wartości w tym zakresie osiągają pustaki wypełnione wełną mineralną. Jest to zarówno element konstrukcyjny, jak i ociepleniowy, a jego współczynniki przewodzenia ciepła (λ), są uzależnione od typu bloczka. Co więcej, pustaki oraz inne ceramiczne materiały budowlane, takie jak cegły i dachówki wypalane z gliny, osiągają także wysokie parametry akumulacyjności cieplnej, dzięki stosunkowo dużej gęstości. Zastosowanie materiałów zapewniających właściwą izolację termiczną na całej powierzchni budynku jest niezwykle istotne, ponieważ ciepłe powietrze ucieka nie tylko przez ściany, ale także dach, fundamenty i inne elementy konstrukcyjne.

Ściana trójwarstwowa – optymalne parametry

Dla optymalnej termoizolacji budynku, oprócz samych materiałów o odpowiedniej gęstości, kluczowa jest także ochrona przed wilgotnością oraz właściwa izolacja. Najlepsze wyniki w tym zakresie osiągają budynki, których przegrody zewnętrzne wzniesiono w technologii ściany trójwarstwowej. Struktura takiej ściany obejmuje trzy warstwy, odpowiadające za izolację cieplną przy jednoczesnym zapewnieniu stałej cyrkulacji powtarza. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu ceramicznych pustaków poryzowanych do wzniesienia warstwy nośnej, wełny mineralnej lub styropianu dla zapewnienia izolacji, szczeliny wentylacyjnej oraz ściany osłonowej w postaci muru z cegieł. Właściwości termoizolacyjne ściany trójwarstwowej można dodatkowo podnieść, jeśli zastosowane zostaną pustaki szlifowane. Do ich murowania stosuje się specjalną zaprawę klejową, a spoina jest bardzo cienka, dzięki czemu znacznie minimalizuje się ryzyko powstawania mostków termicznych, odpowiedzialnych za większość strat ciepła.

Domy jednorodzinne z cegły Geestbrand

Wentylacja…

Poza ogrzewaniem, dwa następne obszary, na które wydatkuje się najwięcej energii, to wentylacja oraz klimatyzacja pomieszczeń. Efektywność systemu wentylacyjnego przekłada się na parametry termoizolacyjne ścian zewnętrznych. Ponieważ woda jest bardzo dobrym przewodnikiem ciepła, nasiąknięta wilgocią ściana powoduje wzmożone przenikanie ciepła z wnętrza budynku do otoczenia. Niskie temperatury z kolei przyczyniają się do powstawania większego zawilgocenia. Podsumowując, nadmiar wilgoci w ścianie obniża właściwości izolacji cieplnej, a to z kolei prowadzi do większego zawilgocenia. Sposobem na przerwanie tego procesu jest zapewnienie optymalnej wentylacji, która będzie odprowadzać parę wodną z wnętrza pomieszczeń i konstrukcji ściany.

…i klimatyzacja

Energooszczędność to nie tylko minimalizowanie wydatków na ogrzewanie, ale także stosowanie rozwiązań, które w lecie zapewnią przyjemną temperaturę pomieszczeń i zminimalizują lub całkowicie wyeliminują konieczność włączania klimatyzacji. Należy do nich wykorzystanie materiałów budowlanych, które wolno się nagrzewają, czyli m.in. wszystkich produktów ceramicznych. Warto podkreślić, że oprócz ścian bardzo istotną rolę w zapewnieniu odpowiedniej temperatury w gorące dni pełni też pokrycie dachowe. Wszystkie lekkie pokrycia łatwo się nagrzewają, powodując że położone bezpośrednio pod nimi pomieszczenia stają się bardzo gorące. Jest to szczególnie uciążliwe, jeśli poddasze budynku jest przestrzenią użytkową. W takiej sytuacji zalecane jest wykorzystanie ciężkich pokryć dachowych, np. dachówek ceramicznych, których naturalne właściwości  należy wzmocnić poprzez odpowiednio grubą warstwę izolacji, np. wełny mineralnej.