Długowieczne elewacje

Elewacja stanowi najbardziej widoczną i przyciągającą uwagę część budynku. Jednocześnie jest elementem, poddawanym ciągłym oddziaływaniom czynników zewnętrznych, z tego powodu co jakiś czas musi być poddawana renowacji.

W zależności od lokalizacji oraz materiałów, z jakich została wykonana, różny jest okres pomiędzy poszczególnymi pracami renowacyjnymi. W przypadku elewacji tynkowych, znacznie częściej musimy odnawiać zewnętrzną warstwę, która, pod wpływem warunków atmosferycznych, z czasem zaczyna pękać i tracić swoją pierwotną kolorystykę. Ceramiczna elewacja, wykonana z klinkieru lub cegły licowej, jest znacznie bardziej odporna          na osadzanie się kurzu, a jej trwałość i niezmienność koloru oceniane            są na wiele lat.

Dostępne na rynku płytki elewacyjne są idealnym sposobem na zmianę wizerunku naszego domu. Bogata oferta płytek ceramicznych pozwala          na szybkie i proste wykonanie elewacji, której efekt finalny będzie nie          do odróżnienia od fasady ceglanej. Optyczne wrażenie ściany murowanej      z cegły idzie w parze w właściwościami technicznymi, takimi jak długotrwałość, wytrzymałość na czynniki zewnętrzne oraz odporność          na osadzanie się zabrudzeń. W dłuższej perspektywie czasowej, wybór okładzin ściennych przekłada się na znaczne oszczędności – zminimalizowana jest konieczność renowacji, a czyszczenie odbywa się przy każdych opadach deszczu. Zaletą płytek elewacyjnych jest również łatwość ich montażu. Płytki po prostu nakleja się na odpowiednio przygotowane podłoże.

Co więcej, na rynku dostępne są nie tylko okładziny elewacyjne                      o standardowym prostokątnym kształcie, ale również płytki narożne, dostosowane do układania na kątach zewnętrznych. Zarówno płytki elewacyjne, jak też cegły klinkierowe i licowe, są bardzo często wykorzystywane przy restauracji starych, pofabrycznych budynków. Współczesna architektura bardzo często adaptuje zabytkowe obiekty przemysłowe, przeistaczając je w nowoczesne pomieszczenia mieszkalne, biurowce i kompleksy handlowo – usługowe.

Szczególnie w przypadku inwestycji w śródmieściach, gdzie w otoczeniu zlokalizowanych jest wiele zabytków, zastosowanie ceglanych elewacji pozwala na wkomponowanie budynku w całościową koncepcję urbanistyczną, nawiązującą do tradycyjnej zabudowy miejskiej. Przy odnowie i przebudowie starych obiektów użytkowych, płytki elewacyjne pozwalają szybko zmienić wygląd fasady z zachowaniem jej uprzedniej stylistyki.

 

Arch. Anna Macjasz

Pracownia Projektowa Archipelag