Pokój nastolatka otulony klinkierem

  Kuchnie, salony, a nawet łazienki – wszędzie tu ceglane ściany rozgościły się na dobre, pozwalając tworzyć ciekawe,             unikatowe aranżacje w różnych stylach. Klinkierowe cegły i okładziny mogą być również inspiracją i pomysłem          do wykreowania wymarzonego pokoju nastolatka. Bo klinkier to nie tylko klasyczne czerwone ściany. Na rynku znajdziemy cegły i – doskonałe do obłożenia ścian – płytki w kolorze żółtym, białe, szare, antracytowe, a nawet czarne, o gładkim i strukturalnym licu, w klasycznym lub wydłużonym formacie. Czyli dokładnie takie, jakie pozwolą stworzyć idealną przestrzeń dla nastoletniego domownika.

Pokój nastolatka otulony klinkierem

Wersja dla chłopaka: wszystko gra!

Nowoczesny charakter młodzieżowego wnętrza „z pazurem” zbudowano      na chłodnej, industrialnej szarości ceglanych ścian. Funkcjonalność pokoju również wyznacza i określa zastosowany materiał wykończeniowy: klinkieru użyto do budowy ścianki dzielącej pokój na część dzienną i wypoczynkową.  Aby nie było nudno, cegły zostały ułożone w taki sposób, by tworzyły swoisty rytm podkreślony „wyciągniętymi” z muru cegłami w kolorze grafitowym i czerwonym. Zadziorności całej aranżacji dodaje nieregularne wykończenie ścianek – w zakończeniu muru celowo „zapomniano”                  o wmurowaniu niektórych cegieł. Klinkier jest więc w tym wnętrzu bazą funkcji i designu, stanowiąc świetne tło dla nowoczesnych mebli i dodatków. Wprowadzenie żywego koloru – kanarkowej żółci – sprawia, że pokój nabiera unikalnego charakteru, który jednak łatwo przearanżować.

Dla dziewczyny: pokój księżniczki we współczesnym wydaniu

W wersji pokoju dla nastolatki postawiono na spokojną, ale z pewnością niebanalną aranżację. Chłodna, rozbielona podłoga i biel niepokrytych klinkierem ścian, stanowią minimalistyczne tło dla cegły Faro szara. Wystarczyło tylko wprowadzić nieco przytulnych tekstyliów i designerskich dodatków, by osiągnąć efekt pięknego, stonowanego wnętrza, niepozbawionego jednak charakteru.  Ceglane elementy zdobią pokój,        ale też wyznaczają jego funkcje. Ustawiona w centralnej części pomieszczenia ścianka dzieli je na część do pracy i część sypialnianą.            W pokoju z klinkieru wzniesiono również ściankę wydzielającą część garderobianą, co pozwoliło uniknąć wprowadzania szaf ubraniowych.          W takim wnętrzu każda dziewczyna poczuje się jak księżniczka w swojej       (i tylko swojej) wieży!

Porada: Jak stosować klinkier we wnętrzach?  
We wnętrzach najlepiej stosować płytki, które są lżejsze niż cegły oraz zabierają mniej miejsca. Można nimi włożyć ściany bądź ich fragmenty, również    te wykonane z płyt g-k. Stosując płytki kątowe, osiągniemy efekt murowanej ściany, nie do odróżnienia od tej wykonanej z cegieł. Nic nie stoi                na przeszkodzie, by elementy wyłożone płytkami kompilować z detalami wykonanymi z cegieł: dzięki dostępności danego koloru w różnych wersjach produktu (płytka, płytka kątowa, cegła „dziurawka” i pełna) stworzymy dowolne kompozycje. Warto pamiętać o dobraniu odpowiedniej chemii budowlanej dedykowanej do klinkieru – zapraw klejących i fugujących, a także fachowym wykonawstwie, np. prawidłowym spoinowaniu (w przypadku cegieł i płytek klinkierowych niedozwolone jest fugowanie metodą zacierania całej powierzchni).