Odpowiedni dobór materiałów na dach

Niezmiernie ważnym elementem w procesie twórczym prowadzonym przez projektanta jest stworzenie wygodnego, solidnego i estetycznego budynku.

Równie istotny jednak jest też odpowiedni dobór materiałów                        na wykończenie elewacji, który zapewni trwałość i niezmieniony wygląd przez lata. Z tego powodu cegły klinkierowe czy dachówki ceramiczne są tak chętnie wybierane przez architektów. Nie od dziś wiadomo, że glina wykorzystywana była w budownictwie od tysięcy lat. Powstała w procesie wypalania trwała powierzchnia cegły czy też  dachówki nie pozwala wniknąć żadnemu zanieczyszczeniu, a jej kolor pozostaje trwały. Materiały te dobrze znoszą  zarówno siarczyste mrozy zimą, jak i upalne letnie dni, nie zmieniając swoich parametrów.

Dodatkowo naturalny materiał zapewnia właściwy mikroklimat i zwiększa właściwości termoizolacyjne budynku. Ceramika jest materiałem bardzo wdzięcznym w projektowaniu.

Doskonale posłuży na częściowe wykończenie elewacji, a także jako ściana trójwarstwowa z elewacją klinkierową, która ze względu na swoje parametry pozwala zmniejszyć koszty ogrzewania zimą oraz utrzymać komfortowe warunki latem. Bardzo istotną rolę odgrywa również estetyka materiału. Materiały ceramiczne doskonale współgrają z otoczeniem, niezależnie          od tego, czy są używane do wykończenia elewacji nowoczesnego biurowca w centrum miasta, czy niewielkiego, tradycyjnego domu na działce podmiejskiej. Mimo tego, że cegła jest materiałem kojarzącym się z historią,  doskonale sprawdzi się jako wykończenie fasad budynków ze szkła i stali.

Wybór kolorystyki elewacji jest praktycznie nieograniczony, dlatego może zaspokoić gusty nawet najbardziej wymagających inwestorów.

 

Arch. Agnieszka Markiewicz

Pracownia Projektowa Archipelag