Dachowa lukarna i wole oko

Lukarna to pionowe okno dachowe, najczęściej o dwuspadowej konstrukcji, gdzie dwie połacie schodzą się ze sobą w kalenicy.

Podstawowe zasady budowy lukarny i wolego oka

Nie każdy dach nadaje się do ułożenia lukarny czy wolego oka, jeżeli chcemy zastosować dachówki zakładkowe. Zależy to między innymi od długości połaci dachowej i kąta nachylenia dachu. Przy układaniu wolego oka                z wykorzystaniem dachówki zakładkowej średniego formatu (np. Fleming) musimy zachować proporcję minimum 8:1. Proporcja ta oznacza stosunek długości podstawy do wysokości.

Czyli jeśli okno dachowe w formie wolego oka ma wysokość 1 m, to jego podstawa musi wynosić minimum 8 m. Warto dodać, że wybór dachówki      o niewielkich wymiarach ułatwi prace dekarskie oraz pomoże zagwarantować lepszą szczelność dachu. Na łuku wolego oka należy przykręcić wszystkie za pomocą wkrętów, co zapobiegnie ich obsuwaniu.

Prace ciesielskie

Odpowiedniego przygotowania  wymaga również konstrukcja więźby dachowej, którą powinien wykonać cieśla. Poddasze przy wolim oku jest  najczęściej użytkowe. Przygotowanie więźby dachowej wymaga wykonania  krążyn, najczęściej z klejonego, wielowarstwowego drewna. Potrzebne będzie tu doświadczenie w budowie klasycznych więźb ciesielskich, czyli nie na łączniki metalowe, ale na tradycyjny piórowpust. Prawidłowo wykonana konstrukcja dachu gwarantuje, że przejście między płaszczyzną dachu            a wolim okiem jest łagodne.

Nie wymaga zatem dodatkowych  elementów uszczelniających. Prawidłowe wykonanie oznacza w tym  przypadku, że łuk zewnętrzny oraz dwa łuki wewnętrzne są odpowiednio  wymierzone i dobrane do rodzaju dachówek – zależą od tego, czy stosujemy  dachówki zakładowe węższe, czy też szersze. Musimy zachować odpowiednią  geometrię, dlatego tak ważne dla prawidłowego wykonania wolego oka jest odpowiednie przygotowanie ciesielskie.

Rozwiązania nie dla każdego dachu

W odróżnieniu od okna połaciowego, dzięki lukarnie zwiększa się przestrzeń użytkowa poddasza. Nie poleca się jednak budowania lukarny, gdy kąt nachylenia dachu jest mały, ponieważ jej płaszczyzna jest wtedy bardzo wydłużona.  Przy małym kącie nachylenia powierzchni dachowej długość  od  załamania lukarny do pionu jest bardzo duża, a powierzchnia, którą  uzyskujemy dzięki lukarnie znacznie się zmniejsza.

Strefa o wysokości  1,9 m jest w znacznej odległości od okapu. Z tego względu bardzo ważne jest dobranie rozwiązań takich jak lukarny i wole oka do kształtu i rozmiarów dachu.