Wpływ kształtu dachu na cenę
Już na poziomie projektu architektonicznego możemy dokonać kalkulacji kosztów budowy domu.
Po konsultacji z projektantem i wykonawcą jesteśmy w stanie szacunkowo określić, jaka kwota będzie potrzebna na wybudowanie ścian i konstrukcji dachowej. Daje nam to również możliwość wyboru takiego projektu, który pozwoli na ograniczenie kosztów oraz znalezienie kompromisu pomiędzy wymarzonym domem a założonym budżetem.
W przypadku konstrukcji dachowej najprościej można powiedzieć, że im mniej skomplikowany projekt, tym mniejsze będą koszty jego realizacji. Wiąże się z tym nie tylko ilość i rodzaj potrzebnych materiałów pokryciowych, ale również kształt więźby. Dach charakteryzujący się małą liczbą płaszczyzn, rzadszym występowaniem załamań połaci oraz ograniczeniem elementów ozdobnych pozwoli na zmniejszenie nakładów finansowych. Droższe będzie natomiast wykonanie dachu wielopłaszczyznowego ze względu na większą ilość materiałów potrzebnych do wykończenia kalenicy i koszy. Ważnym punktem w kosztorysie są również różnego rodzaju elementy ozdobne, takie jak lukarna lub wole oko, wymagające zastosowania dodatkowych materiałów uszczelniających i większego nakładu pracy przy obróbce.
Zwolennicy konstrukcji dachowych o większej liczbie złamań płaszczyzny mogą poszukać oszczędności w odpowiednim doborze materiału pokryciowego. W przypadku dachów wielospadowych o skomplikowanych kształtach zalecana jest dachówka ceramiczna. Pomimo że koszt zakupu blachodachówki jest niższy w porównaniu do pokrycia ceramicznego, cena równoważy się, gdy uwzględnimy starty materiału.
Stopień skomplikowania połaci dachowej wiąże się również z koniecznością zakupu odpowiedniej ilości akcesoriów wykończeniowych. Im prostszy projekt, tym mniej środków będziemy musieli przeznaczyć na zakup dachówek specjalnych, czyli stosowanych przy zakończeniach krawędzi dachówek skrajnych lub dachówek dwufalowych. Dokonując zakupu dachówek podstawowych, warto od razu dokupić akcesoria dachowe od tego samego producenta – pozwoli to uniknąć ryzyka niedopasowania pod względem wymiarów lub koloru do całości pokrycia dachowego.
Posiadając już gotowy projekt dachu, nieocenioną pomoc w kalkulacji kosztów uzyskamy od przedstawicieli handlowych, którzy nie tylko fachowo doradzą odpowiedni model dachówki, ale również oszacują optymalną ilość potrzebnego materiału.
arch. Agnieszka Owocka
Pracownia Projektowa Archipelag