Kolorystyczna gama dachówek
Również w branży dachówek ceramicznych możemy wyróżnić trendy i modne zestawienia barw. Obecnie producenci proponują dachówki w pełnej gamie kolorystycznej: od naturalnych, jasnych odcieni czerwieni i brązu po nasycone czernie i antracyty.
Z racji tego, że pokrycie dachowe wykonuje się przed wykończeniem elewacji zewnętrznych, wybór jego koloru jest szczególnie ważny i ma charakter nadrzędny. Jeśli chcemy, aby dach wyróżniał się niestandardowym wyglądem i podkreślał ciekawą bryłę architektoniczną domu, poświęćmy nieco uwagi na dokładne zapoznanie się z dostępną na rynku kolorystyką pokrycia dachowego.
W Polsce nadal najpopularniejsze są dachy w odcieniach czerwieni. Użycie dachówek w kolorze miedzianym lub kasztanowym nie jest również znacznym odstępstwem od reguły. Takie kolory pasują do ciepłych barw elewacji, utrzymanych w tonacjach beżu, żółci i brązu. Czerwone, brązowe czy miedziane dachówki są klasyczne i neutralne, dzięki czemu stosunkowo łatwo można dobrać do nich kolory pozostałych elementów budynku. Przy dokonywaniu ostatecznego wyboru pamiętajmy jednak, że dach musi korespondować nie tylko z elewacją, ale również z kolorem stolarki okiennej.
Co więcej, warto zadbać o to, aby kolorystyka domu współgrała z otoczeniem. Jeśli więc budynek znajduje się pośród bujnej roślinności i zieleni, najlepiej prezentować się będą naturalne barwy dachówek.
Gdy zależy nam na bardziej oryginalnym i niestandardowym pokryciu, ciekawym rozwiązaniem będzie zastosowanie ciemnych kolorów, np. czarno-brązowego lub antracytowego, zwłaszcza w zestawieniu z jasną, kontrastującą elewacją budynku. Ciemne, odbijające światło dachy zyskują ostatnio coraz większe rzesze zwolenników. Bardzo dobrze sprawdzają się w nowoczesnych obiektach, podkreślając ich surową formę. Gdy dach jest bardzo rozbudowany, ciemne kolory mogą nieco przytłoczyć ogólny wizerunek budynku, dlatego przed podjęciem ostatecznej decyzji warto mieć ten fakt na uwadze.
Arch. Mariusz Jaworski
Pracownia Projektowa Archipelag